Cvičenie vzájomného učenia (Mutual Learning Exercise – MLE) poskytlo piatim vybraným krajinám, vrátane Slovenska, podporu pri identifikácii a výmene osvedčených postupov pri uplatňovaní prístupu WGA zahŕňajúceho celú verejnú správu. Cvičenie bolo zamerané na navrhovanie a vykonávanie národných stratégií a plánov v oblasti výskumu a inovácií.
Celovládny prístup (Whole of Government Approach – WGA) zabezpečuje, aby politiky v oblasti výskumu a inovácií fungovali v úzkej synergii a vzájomne sa prepájali s ostatnými sektorovými politikami. WGA je zároveň ústredným prvkom transformačnej inovačnej politiky (TIP), pričom tento prístup podporuje vzájomnú spoluprácu vládnych orgánov, podnikov a občianskej spoločnosti pri spoločnej tvorbe politík.
Cvičenie vzájomného učenia MLE prebehlo na základe žiadosti členských štátov EÚ v období od novembra 2022 do marca 2024. Kľúčovú úlohu pri realizácii tejto aktivity zohralo 5 krajín (Bulharsko, Fínsko, Malta, Rumunsko a Slovensko), tím politických expertov a Generálne riaditeľstvo pre výskum a inovácie (DG R&I).
Projekt sa zaoberal 5 kľúčovými oblasťami:
– prehľad WGA prístupov;
– nové politické návrhy a nástroje pre WGA prístup;
– nové spôsoby zapojenia aktérov do WGA prístupu;
– mapovanie zeleného prechodu prostredníctvom WGA prístupu;
– diskusia o novom riadení štruktúry pre WGA prístup.
Národní zástupcovia z piatich krajín prispeli k cvičeniu MLE tým, že poskytli prehľad svojich národných príkladov a skúseností. Slovensko zdieľalo svoju skúsenosť so zriadením Výskumnej a inovačnej autority (VAIA) ako prierezovej inštitúcie pre tvorbu a koordináciu výskumných a inovačných politík. Vyzdvihli napríklad doterajší úspech, ktorým bolo oslovenie zainteresovaných strán a občianskej spoločnosti pri diskusii o dlhodobej stratégii krajiny v oblasti VaI.
Slovenskí zástupcovia zdieľali okrem iného i príklad reformy Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie (RVVTI). Záverečná správa MLE v tejto súvislosti konštatuje, že skúsenosti z iných krajín ukázali, že ak majú rady príliš veľa členov, je oveľa ťažšie prijímať rozhodnutia a poskytovať jasné politické poradenstvo. Najmä v tých krajinách, ktoré potrebujú prijať radikálnejšie rozhodnutia a reformy, sa zdajú byť efektívnejšie menšie rady. Preto reforma slovenskej RVVTI, ktorá výrazne znížila počet (ministerských) členov sa zdá byť efektívnejšia, hoci je v rozpore s filozofiou WGA, ktorá spočíva v rozširovaní politického záberu.
Z MLE vyplynula aj potreba dobre rozvinutého viacúrovňového riadenia (multi-level governance) na podporu WGA prístupu, keďže riešenie spoločenských problémov si vyžaduje súčinnosť národných orgánov s mestami a regiónmi. Z MLE cvičenia vyplynula potreba zlepšiť spoluprácu medzi národnými a regionálnymi tvorcami politík a zainteresovanými stranami (napr. inovačné centrá, miestne centrá). Správa MLE vyzdvihla pokrok dosiahnutý v tejto oblasti na Slovensku, kde bol zavedený ekosystémový prístup a regionálne inovačné centrá sa stali orgánmi s väčšou autonómiou a nezávislosťou.
Medzi kľúčové výstupy MLE patrí aj vypracovanie zoznamu potenciálnych nástrojov WGA a poukázanie na výzvy spojené s ich implementáciou. Zo zistení vyplynulo, že všetky zúčastnené krajiny čelia prekážkam:
– pri posilňovaní spolupráce medzi jednotlivými sektorovými politikami;
– pri vytváraní jednotných strategických prístupov k spoločenským výzvam.
Z pohľadu Slovenska, bolo MLE užitočné pri zdieľaní poznatkov týkajúcich sa uplatňovania WGA v misiách, ktoré možno využiť v pripravovanej národnej misii Zdravie. Okrem toho slovenskí účastníci vyzdvihli prínos príkladov práce tvorcov politík v oblasti VaI v súčinnosti s národným parlamentom, ktoré môžu pomôcť posilniť dlhodobú podporu politiky VaI na Slovensku.
Výstupom MLE je zároveň i súbor odporúčaní:
– vytvorenie prierezových tímov, plánovanie rozpočtu so zreteľom na dlhodobé ciele;
– otvorené zdieľanie údajov a poznatkov naprieč jednotlivými vládnymi rezortmi;
– investovanie do kompetencií pre spoluprácu;
– vytvorenie monitorovacích rámcov na sledovanie výsledkov WGA v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte;
– propagovanie WGA v celej Európe, zdieľanie osvedčených postupov pre viacsektorové politiky;
– zosúladenie politík naprieč jednotlivými sektormi v EÚ.
Nástroj na podporu politiky (Policy Support Facility – PSF) zriadila Európska komisia (DG R&I) v rámci programu Horizontu 2020 s cieľom podporovať členské štáty a pridružené krajiny pri reforme ich národných systémov vedy, techniky a inovácií. Aktuálny PSF je financovaný v rámci programu Horizont Európa.
Viac informácií: https://shorturl.at/0zAbS
Celý text záverečnej správy: https://shorturl.at/inwgG
Zverejnené 17.5.2024, slord