Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Vplyv digitalizácie na spoločenské výzvy v kontexte príprav na 9. rámcový program EÚ pre výskum a inovácie



Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli sa 7. decembra 2017 zúčastnila medzinárodného podujatia s názvom „Vplyv digitalizácie na spoločenské výzvy v kontexte príprav na 9. rámcový program EÚ pre výskum a inovácie“, ktoré sa uskutočnilo v rámci estónskeho predsedníctva v Rade EÚ. Podujatie sa konalo pod záštitou Estónskej rady pre výskum, estónskeho ministerstva školstva a výskumu a Science|Business.

Konferenciu otvoril Carlos Moedas (komisár EÚ pre výskum, vedu a inovácie), ktorý vo svojom príhovore vyzdvihol význam tzv. „cieľovo orientovaného prístupu“, ktorý bude uplatnení v nadchádzajúcom 9. rámcovom programe EÚ pre výskum a inovácie. Digitalizácia a technológie budú hrať ústrednú úlohu v plánoch Komisie podporiť „cieľovo orientovaný prístup“ v nasledujúcom desaťročí.

Nové technológie a digitalizácia sú čoraz dôležitejšie. Digitalizácia nám umožnuje komunikovať a zároveň ovplyvňuje spôsob, akým dnes poskytujeme služby a produkty. Okrem toho digitalizácia umožňuje inovačný proces a nové spôsoby podnikania, zavádza nové medziodvetvové hodnotové reťazce a infraštruktúry. K plne využitému potenciálu technologického pokroku a slobode vzdelania sú preto nevyhnutné údaje a nové zručnosti. Spoločnosť potrebuje správne zručnosti a vedomosti pri rozhodovaní o tom, či nové technológie prijať a osvojiť si ich. Podľa údajov z Eurobarometra, až 44% Európanov nemá „základné digitálne zručnosti“, čo znamená, že takmer polovica obyvateľov EÚ nevie odoslať e-mail alebo využívať program Excel.

Politika EÚ v oblasti výskumu, vývoja a inovácií zohráva dôležitú úlohu pri zlúčení fyzického a digitálneho sveta či maximalizácií synergií medzi digitálnymi technológiami a inovatívnymi riešeniami v oblasti spoločenských výziev (zdravie, potraviny, energia, voda, bio-ekonómia a doprava). V nasledujúcich rokoch bude potrebné podniknúť ďalšie kroky na uvoľnenie potenciálu digitalizácie.

Európsky priemysel má jedinečnú možnosť vybudovať svoje silné stránky v oblasti vyspelých digitálnych technológií a zároveň silnú prítomnosť v tradičných odvetviach, aby využil príležitosti, ktoré ponúkajú technológie ako „Internet of Things“, „Big Data“, robotika, 3D tlač či umelá inteligencia. To umožní európskemu priemyslu získať podiel na rozvíjajúcich sa trhoch pre produkty a služby budúcnosti.

Konferencia ponúkla plnohodnotnú diskusiu o integrácii digitálnej oblasti do spoločenských výziev a jej cieľom bolo poskytnúť informácie o dianí európskych politík v oblasti výskumu a inovácií.