Správa Európskej komisie z dňa 14. februára 2024 podrobne opisuje silné stránky a výzvy jednotného európskeho trhu v oblasti konkurencieschopnosti a sleduje ročný vývoj podľa deviatich mechanizmov uvedených v oznámení EÚ o dlhodobej konkurencieschopnosti do roku 2023. Ide o:
- fungovanie jednotného trhu;
- prístup k súkromnému kapitálu;
- verejné investície a infraštruktúra;
- výskum a inovácie;
- energetika;
- cirkulárnosť;
- digitalizácia;
- vzdelávanie a zručnosti;
- obchod a otvorená strategická autonómia;
Hoci je ešte príliš skoro na stanovenie stabilných trendov, v správe sa uvádza, že 9 kľúčových ukazovateľov výkonnosti sa zlepšilo oproti 5, ktoré sa nezlepšili; 3 sú stabilné a o 2 zatiaľ nie sú k dispozícii nové údaje.
Čo sa týka výskumu a inovácií, správa obsahuje tieto závery:
• Okrem zvýšenia investícií EÚ do výskumu a inovácií sú potrebné kroky na ďalšie stanovenie priorít výskumného úsilia v súvislosti s dlhodobými potrebami EÚ v oblasti konkurencieschopnosti a posilnenie prenosu výsledkov výskumu do praktických obchodných aplikácií;
• Na modernizáciu systémov výskumu a inovácií sú potrebné reformy, aby sa zvýšil vplyv investícií. Potrebné je napríklad posilnenie prepojení medzi podnikmi a výskumnými subjektmi a zlepšenie podporných štruktúr;
• Na úrovni EÚ bude Komisia naďalej rozvíjať a realizovať politiky zamerané na podporu začínajúcich a rozširujúcich sa inovatívnych podnikov v oblasti deep tech a zelených technológií.
Viac informácií
Commission monitors strenghts and challenges of EU’s competitiveness