Dňa 14. januára 2021 sa uskutočnilo ďalšie zasadnutie pracovnej skupiny IGLO pre implementáciu. Pozvanou rečníčkou bola Fabiana Scapolo, aktuálne vedúca oddelenia oddelenia s názvom „Competences (Ispra) – Foresight, Modelling, Behavioural Insights & Design for Policy (JRC.I.2)“, spadajúceho pod Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC).
F. Scapolo predstavila prvú výročnú správu o strategickom výhľade, ktorá bola publikovaná 9. septembra 2020, ako aj prácu oddelenia v danom kontexte.
V úvode predstavila kontext správy:
- JRC je jedným z autorov prvej výročnej správy o strategickom výhľade, ďalším autorom je Generálny sekretariát Komisie. Analytickú časť správy vykonali tieto dve služby.
- Pri príprave tejto prvej správy svojho druhu nebol uskutočnený proces strategického výhľadu tak, ako to bolo pôvodne plánované, a to kvôli ťažkostiam súvisiacim s krízou spôsobenou ochorením COVID-19, ako aj časovej tiesni.
- Druhá správa o strategickom výhľade bude publikovaná v júni/júli 2021. V prípade tejto správy proces strategického výhľadu stále prebieha.
- Za vypracovanie prvej výročnej správy Komisie o strategickom výhľade zodpovedá podpredseda Šefčovič, ktorý približne pred rokom dostal od predsedníčky von der Leyen poverovací list, ktorého cieľom je „začleniť predvídanie do jadra lepšej tvorby politiky“.
- Vďaka prvému vydaniu tejto správy definovala Komisia „strategický výhľad“ ako disciplínu skúmania, predvídania a formovania budúcnosti, štrukturálne a systémovo založenú na kolektívnej inteligencii s cieľom predvídať vývoj a lepšie sa pripraviť na zmeny. Správa zdôrazňuje potrebu zahrnúť výhľad do tvorby politík EÚ, najmä prostredníctvom preskúmania alternatívnych scenárov, systematickejšej identifikácie trendov a vznikajúcich problémov, aby bolo možné prijímať informované rozhodnutia.
- Odolnosť sa v súčasnosti považuje za ústredný prvok a nový kompas riadenia vecí verejných. Nie je to len schopnosť čeliť novým výzvam a odolávať im, ale tiež ich transformovať na nové príležitosti, a to udržateľným, spravodlivým a demokratickým spôsobom.
Hlavné charakteristiky správy:
- Na analýzu odolnosti v EÚ boli vybrané 4 základné rozmery: Sociálno-ekonomický, geopolitický, zelený a digitálny. V rámci týchto rozmerov sú identifikované kapacity, slabé miesta a príležitosti. To by malo pomôcť pri prijímaní informovaných rozhodnutí a pri zmierňovaní rizík a slabých miest.
- sociálna a ekonomická odolnosť sa zameriava na budovanie sociálno-ekonomických podmienok pre transformáciu zameranú na obnove po kríze, podporu sociálnej a regionálnej súdržnosti a podporu tých najzraniteľnejších v spoločnosti v súlade s európskym pilierom sociálnych práv. Pandémia COVID-19 prehĺbila nerovnosti a chudobu, zatiaľ čo automatizácia má výrazný dopad na sektor služieb. Nový VFR a Plán obnovy (Next Generation EU) predstavujú veľké investičné príležitosti pre veľké množstvo sektorov. Nevyhnutná je tiež adaptácia zručností.
- geopolitická odolnosť sa vzťahuje na posilnenie otvorenej strategickej autonómie a vedúceho postavenia v celosvetovom meradle. Otvorená strategická autonómia je témou pripravovanej druhej výročnej správy o strategickom výhľade. Kríza COVID-19 mala vplyv na geopolitickú rovnováhu a rovnováhu síl, pretože okrem iného odhalila závislosť Európy na dodávateľoch kritických surovín z krajín mimo EÚ. EÚ musí zabezpečiť udržateľné dodávky kritických surovín diverzifikáciou hodnotových reťazcov, znižovaním závislosti, zvyšovaním obehovosti, podporou inovácií a alternatívnych materiálov a zabezpečením zelených, sociálnych a zodpovedných prístupov v rámci jednotného trhu EÚ i mimo neho. Kríza tiež urýchlila šírenie dezinformácií, čo je možnou hrozbou pre demokratický systém. Spustená bola aliancia v oblasti kritických surovín a výročná správa o strategickom výhľade môže pomôcť identifikovať ďalšie spojenectvá a strategické možnosti.
- zelená odolnosť predstavuje zmenu nášho životného štýlu, spôsobu, akým vyrábame a konzumujeme. Redukcia závislosti od fosílnych palív, rozvoj obehového hospodárstva, životné prostredie bez toxických látok, obnova ekosystémov, zníženie vplyvu na prírodné zdroje a ochrana biodiverzity sú životne dôležité. Pandémia COVID-19 zdôraznila potrebu zlepšiť odolnosť mestských oblastí, ktoré sú dôležitými inovačnými uzlami. Vyžaduje sa posilnenie participatívneho riadenia a kolektívneho zapojenia pre prechod na udržateľnejšiu budúcnosť. Odhaduje sa, že prechod na zelenšie hospodárstvo vytvorí 24 miliónov nových pracovných miest na globálnej úrovni a pomôže zotaviť sa z krízy COVID-19. Priamo postihnuté oblasti by sa mohli spojiť s inovátormi, investormi a startupmi a vyvinúť pre mestá riešenia „zdola nahor“.
- digitálna odolnosť zahŕňa okrem iného posilnenie digitálneho hospodárstva, kybernetickej bezpečnosti, ako aj uplatňovanie digitálnych technológií v ekologickom hospodárstve, zdravotníctve a vzdelávaní. Dôležitý je aj rozvoj dátovej stratégie EÚ. EÚ má tradíciu v oblasti sociálnych inovácií a vytvárania spolupráce. Kríza urýchlila hyperkonektivitu a integráciu nových technológií, ale ovplyvnila zároveň naše životné podmienky a životný štýl. Umelá inteligencia a HPC majú potenciál urýchliť vývoj liečby, vakcín a diagnostiky, predpovedať šírenie chorôb alebo plánovať distribúciu lekárskych zdrojov. Inovácie v oblasti zdravia by sa mohli použiť aj na identifikáciu jednotlivých rizík v preventívnej medicíne. Je dôležité odhadnúť, aký vplyv budú mať kľúčové vznikajúce technológie na náš život.
Monitorovanie odolnosti: prototypy prehľadov odolnosti:
- prototypy budú nástrojom monitorovania odolnosti a budú slúžiť na zodpovedanie otázky, či politiky EÚ účinne zvyšujú odolnosť EÚ;
- prehľady odolnosti doplnia ďalšie existujúce monitorovacie nástroje;
- JRC začalo vytvárať nové informačné prehľady v spolupráci s ostatnými generálnymi riaditeľstvami EK;
- Pre tieto prehľady zatiaľ nie sú k dispozícii žiadne podrobnosti o plánovaných termínoch zverejnenia.
Ako Európska komisia začlení strategický výhľad do tvorby politík?
- výročné správy o strategickom výhľade budú poskytovať informácie pre Správu o stave Únie (State of the Union), pracovné programy Komisie a viacročné plánovanie;
- proces strategického výhľadu sa vykoná na podporu hlavných politických iniciatív a stratégií, ktoré sú už naplánované v rámci pracovného programu Komisie;
- v EÚ a členských štátoch bude podporený rozvoj prognostických kapacít prostredníctvom rozvoja sietí vrátane medzinárodných aliancií a spolupráce (napr. ESPAS).
Plány pre výročnú správu o strategickom výhľade 2021:
- otvorená strategická autonómia ako nosná téma aktuálne pripravovanej správy za rok 2021 je ústrednou témou zabezpečenia európskej konkurencieschopnosti a vedúceho postavenia v celosvetovom meradle;
- témou bude aj budúcnosť pracovných miest a zručností pre ekologický prechod, s cieľom určiť, ako môže byť takáto systémová zmena úspešná, a to integrovaním poznatkov získaných z predchádzajúcich priemyselných revolúcií;
- ďalšou témou budú interakcie medzi zeleným a digitálnym prechodom, najmä v súvislosti s kľúčovými vznikajúcimi technológiami.
Celú prezentáciu si môžete stiahnuť tu.