Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Záznam zo zasadnutia IGLO FP Implementation na tému budúcich výskumno-inovačných partnerstiev



Dňa 13. septembra 2018 sa v Bruseli uskutočnilo spoločné zasadnutie Pracovnej  skupiny IGLO INCO + FP Implementation na tému budúcich výskumno-inovačných partnerstiev, ktoré bolo spoluorganizované s Misiou Kanady pri Európskej únii. Stretnutie zahájil Joerg Niehoff (DG RTD, EK), ktorý prezentoval nový prístup spolupráce verejného a súkromného sektora v oblasti výskumu a inovácií, ktorý bude implementovaný v programe Horizon Europe. Hlavným cieľom nového prístupu je potreba racionalizovať prostredie, prispieť k optimalizácii financovania, zamedziť riziku vzniku statického systému a umožniť účasť typovo rozdielnych účastníkov. Cieľom je zároveň nasmerovať budúce partnerstvá na strategické priority a misie  a zabrániť duplicite so štandardnými výzvami v programe. Dôležitou oblasťou je podpora inovácií, otvorenosti a transparentnosti. Pomerne komplikovanú a nejasnú súčasnú štruktúru partnerstiev od roku 2021 nahradia tri tipy partnerstiev, ktoré budú mať jednoduchú štruktúru a strategickú orientáciu:

  •         Co-Programmed – spoločne navrhnuté partnerstvá medzi EÚ, členskými štátmi, pridruženými krajinami alebo inými zainteresovanými stranami na základe memoranda alebo zmluvných dohôd s partnermi (cPPP);
  •          Co-Funded – spolufinancované partnerstvá s viacerými zdrojmi verejného financovania alebo iných zdrojov financovania v oblasti výskumu a inovácií EÚ (ERA-NET, EJP, FET Flagship);
  •         Instituionalised – inštitucionalizované partnerstvá na základe článku 185 alebo 187 ZFEÚ.

Koncept má zlepšiť celkový prínos európskej spolupráce, zlepšiť súdržnosť medzi partnermi a prispieť k vyššej otvorenosti ekosystému európskeho výskumu a inovácií. Podporené by mali byť len partnerstvá, ktoré najlepším možným spôsobom dosahujú svoje ciele a zároveň umožňujú účasť širokej skupiny aktérov.

V druhej časti zasadnutia Jennifer Gunning venovala svoju pozornosť perspektíve tretích krajín a možnosti partnerstviev v rámci programu Horizont 2020 na príklade Canadian Institutes of Health Research. V súčasnosti Kanada využíva najmä P2P (verejno-verejné) partnerstvá, podľa J. Gunning zameranie na globálne výzvy by uľahčilo budúcu účasť na európskych projektoch. Kanada víta súčasný návrh nového programu Horizon Europe, podporuje najmä otvorenosť vedy, dôraz na globálne výzvy, zjednodušenie dohôd a považuje za dôležité, aby aj tretie krajiny boli zapojené do vytvárania nových modelov partnerstva. Medzi výhody účasti tretích krajín v programe Horizont 2020 podľa J. Gunning patrí okrem spolupráce aj efektívna vzájomná kontrola a efektívne využívanie obmedzeného verejného financovania.

Prezentácie zo zasadnutia:

Prezentáciu  Jeorega Niehoffa (DG RTD, EK) nájdete <a href="/wp-content/uploads/buxus/dokumenty/Niehoff.pdf>tu.
Prezentáciu Jennifer Gunning  nájdete <a href=/dokumenty/Gunning.pdf“>tu.