Množstvo združení zastupujúcich európske univerzity, organizácie vykonávajúce výskum, organizácie financujúce výskum, výskumné knižnice a repozitáre v Európe vydalo spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú na vylúčenie vzdelávania a výskumu z povinností vyplývajúcich z nariadenia o digitálnych službách (DSA).
Vyhlásenie bolo zverejnené 5. apríla 2022 v súvislosti s prebiehajúcimi trojstrannými rokovaniami o akte o digitálnych službách.
Medzi signatármi sú v súčasnosti:
- Európska asociácia univerzít (EUA),
- Liga európskych výskumných univerzít (LERU),
- Cech európskych výskumne intenzívnych univerzít,
- skupina Coimbra,
- Mladé európske výskumné univerzity (YERUN),
- Konfederácia repozitárov s otvoreným prístupom (COAR),
- Asociácia európskych výskumných knižníc (LIBER),
- AURORA,
- CESAER.
Cieľom DSA, ktorú Európska komisia navrhla v roku 2020, je modernizovať smernicu o elektronickom obchode, pokiaľ ide o nezákonný obsah, transparentnú reklamu a dezinformácie. Mala by umožniť väčšiu demokratickú kontrolu a dohľad nad digitálnymi platformami a zmierniť systémové riziká spojené s digitálnou transformáciou. Signatári podporujú zastrešujúci cieľ riešiť a odstraňovať nezákonný materiál online a zaoberať sa misinformáciami a dezinformáciou občanov. Zároveň sú však znepokojení tým, že súčasný návrh nerozlišuje medzi komerčnými online platformami a neziskovými vzdelávacími a vedeckými repozitármi a archívmi podporujúcimi otvorenú vedu.
V konečnom dôsledku toho by sa na systém repozitárov a archívov, ktoré prevádzkujú univerzity na účely voľného prístupu k údajom a výsledkom výskumu, ich spoločného využívania a opakovaného použitia, pravdepodobne uplatňovali rôzne finančné a administratívne požiadavky. Okrem iného by to pre univerzity znamenalo značné dodatočné náklady a administratívnu záťaž. Preto signatári vyzývajú na vylúčenie neziskových vzdelávacích a vedeckých repozitárov, digitálnych archívov a knižníc z povinností DSA.
Viac informácií :
Zverejnené 20.04.2022, slord