Európska komisia prijala 20. októbra 2023 revíziu strategického plánu pre energetické technológie (SET). Cieľom aktualizácie je zabezpečiť koordinovaný prístup k dosiahnutiu európskych cieľov v oblasti dekarbonizácie, podporovať strategické net-zero technológie a budovať udržateľnú, odolnú energetickú budúcnosť a konkurencieschopnosť priemyslu. Tento revidovaný plán je v súlade s Európskou zelenou dohodou, plánom REPowerEU a Priemyselným plánom Zelenej dohody vrátane Zákona o net-zero priemysle.
Medzi kľúčové akcie v rámci tejto revízie patria:
- Nové prierezové priority: Plán zavádza nové priority, ako je udržateľnosť už od návrhu, rozvoj zručností, výskum, inovácie zosúladené so spoločenskými potrebami, digitalizácia a dostupnosť trhu s cieľom dosiahnuť holistický prístup k rozvoju efektívnych energetických technológií.
- Rozšírený technologický rozsah: Aktualizovaný SET plán teraz zahŕňa všetky kľúčové strategické technológie obnoviteľnej energie, čo odráža významný pokrok v tomto sektore a zachováva vedúce postavenie EÚ v oblasti inovácií v oblasti čistej energie. Plán ma ambíciu rozšíriť svoje činnosti o veternú energiu na pevnine a geotermálne technológie s nízkou (menej ako 125 °C) a strednou teplotou (125 – 225 °C), ktoré sa od zavedenia plánu SET výrazne rozvíjali, ale stále si vyžadujú výskum a inovácie, aby si EÚ udržala konkurenčnú výhodu.
- Zriadenie špecializovaného pracovného balíka pre vodík: Tento balík zavedie „pilotný projekt ERA o zelenom vodíku“, v ktorom sa zdôrazní záväzok EÚ spolupracovať v oblasti nových technológií pre klimaticky neutrálnu budúcnosť.
- Užšia priemyselná spolupráca: Spolupráca medzi európskymi technologickými a inovačnými platformami a priemyselnými alianciami, vrátane Battery Alliance, Clean Hydrogen Alliance a Solar PV Industry Alliance, podporí investície a výrobné kapacity pre technológie čistej energie, čím sa budú riešiť súčasné trhové a regulačné výzvy.
- Monitorovanie pokroku: Informačný systém SET plánu (SETIS) bude monitorovať pokrok v pláne. Výsledky budú zahrnuté do výročnej správy o stave energetickej únie a zdieľané na konferenciách SET plánu, čím sa podporí inovácia a zodpovednosť.
Pri implementácii činností plánu SET a jeho rozšíreného rozsahu bude naďalej zohrávať kľúčovú úlohu Partnerstvo pre prechod na čistú energiu (The Clean Energy Transition Partnership), podporované Horizontom Európa a národnými vládami. Slovensko sa tohto partnerstva bohužiaľ nezúčastňuje.
SET plán bol spustený v roku 2007 s cieľom usmerniť výskum a inovácie v oblasti energetických technológií v členských štátoch EÚ a pridružených krajinách. Jeho cieľom je urýchliť vývoj a zavádzanie účinných a nákladovo konkurencieschopných čistých technológií, čím sa posilní energetická bezpečnosť a geopolitická odolnosť EÚ.
Tento SET plán vychádza z revízie z roku 2015 a zosúlaďuje sa s pilierom Energetickej únie pre výskum, inovácie a konkurencieschopnosť a naďalej riadi národné stratégie energetického výskumu, ktoré sú ďalej integrované v národných energetických a klimatických plánoch. SET Plán účinne nasmeroval národné úsilie do priemyselných aliancií a dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu (IPCEI), ako sú napríklad Battery Alliance a IPCEI on Batteries.
Viac informácií
Tlačová správa Európskej komisie
Zverejnené 31.10. 2023, slord