Základné informácie
EÚ a Nórsko vytvorili zelenú alianciu na posilnenie svojich spoločných opatrení v oblasti klímy a ochrany životného prostredia a svojej spolupráce v oblasti čistej energie a priemyselnej transformácie. Dohodu dňa 24. apríla 2023 podpísali v Bruseli predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyenová, a nórsky predseda vlády, Jonas Gahr Støre. Aliancia bola vypracovaná a dojednaná pod záštitou Fransa Timmermansa, výkonného podpredsedu pre Európsku zelenú dohodu.
Priority
Táto aliancia je najkomplexnejšou formou dvojstrannej spolupráce v kontexte Európskej zelenej dohody, pričom obe strany sa zaviazali dosiahnuť klimatickú neutralitu a zosúladiť svoje domáce a medzinárodné politiky v oblasti klímy v záujme dosiahnutia jej cieľov. Ide len o druhú dohodu svojho druhu. Prvou bola Zelená aliancia EÚ – Japonsko podpísaná v roku 2021.
Zelená aliancia EÚ – Nórsko sa zameria na tieto prioritné oblasti:
- posilnenie úsilia v boji proti zmene klímy
- zintenzívnenie spolupráce v otázkach životného prostredia
- podpora zelenej priemyselnej transformácie
- urýchlenie prechodu na čistú energiu
- dekarbonizácia odvetvia dopravy
- zintenzívnenie regulačnej a obchodnej spolupráce
- konsolidácia existujúcej spolupráce v oblasti výskumu, vzdelávania a inovácií
- spolupráca na účely podpory udržateľného financovania a investícií
Tretie strany, medzinárodné štruktúry a globálne ciele
EÚ a Nórsko sa okrem toho dohodli, že budú spoločne podporovať udržateľný rozvoj, multilateralizmus a politiky v oblasti klímy na globálnej úrovni, pričom spoločným bodom je pevný záväzok k Cieľom udržateľného rozvoja (SDGs) a Parížska dohoda.
Obe strany vo veľkej miere finančne prispievajú na opatrenia v oblasti zmeny klímy a majú v úmysle podieľať sa na a podporovať ambiciózne opatrenia v oblasti klímy na globálnej scéne. Spolupráca na medzinárodnej/globálnej úrovni zahŕňa okrem iného ciele:
- Spoločne podporovať rozvojové krajiny pri vykonávaní ich politík v oblastiach klímy a životného prostredia, ako napríklad: prechod k odolnému, ekologickému rozvoju, rozvoj obnoviteľných zdrojov, efektivita využívania zdrojov a dobré spravovanie chemikálií a odpadu.
- Podporovať rozvojové krajiny a rozvíjajúce sa ekonomiky pri spravodlivom prechode k obnoviteľným zdrojom energie aj cez nové ambiciózne rozvojové partnerstvá a akcelerovanie prístupu k financovaniu, vrátane JETPs (viď. existujúce JETPs EÚ s JAR a Vietnamom).
- V otázke ochrany lesov a redukcie odlesňovania sa obe strany zaviazali dosiahnuť ciele Glasgowskej deklarácie svetových lídrov z roku 2021 o lesoch a využívaní pôdy.
- Prehĺbiť spoluprácu na medzinárodných multilaterálnych a viacstranných fórach v otázke plastov a súvisiaceho znečistenia, jedným z cieľov je dosiahnuť novú ambicióznu medzinárodnú dohodu.
- Zvýšiť pozitívny dopad obchodu na zelený prechod podporujúc agendu udržateľnosti a ochrany životného prostredia v rámci WTO.
- Presadzovať klimatickú zmenu ako dôležitú bezpečnostnú otázku v RB OSN.
- V kontexte rozvojových politík podporovať riešenie otázky dopadov znečistenia ovzdušia na zdravie, okrem iného v rámci WHO.
Správa aliancie
Obe strany majú v úmysle, tam kde je to relevantné a možné, viesť túto spoluprácu v rámcoch existujúcich aj nových štruktúr, ako napríklad Dialóg o energií medzi EÚ a Nórskom a Strategické partnerstvo v oblasti udržateľných surovín a hodnotových reťazcov batérií. V prípade dohody môžu byť vo vybraných sektoroch a oblastiach obojstranného záujmu ustanovené pracovné skupiny medzi EÚ A Nórskom s cieľom rozviť strategické partnerstvo, plány a pracovné okruhy. Ak to bude vhodné, môžu byť do skupín zapojené relevantné zainteresované strany.
Nórsko aj EÚ sa zaviazali sa navzájom informovať v prípade významného politického vývoja, stratégií a iniciatív relevantných pre Zelenú alianciu, a tiež viesť túto spoluprácu v súlade so záväzkami plynúcimi z Dohody o Európskom hospodárskom priestore.
Viac informácií:
Znenie zelenej aliancie EÚ – Nórsko na stiahnutie
Zverejnené 15.5.2023, slord