Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Akademické inštitúcie volajú po podpore výskumníkov z AfganistanuCelkovo 50 združení a sietí vysokoškolského vzdelávania podpísalo naliehavú výzvu európskym vládam a inštitúciám EÚ, aby okamžite prijali opatrenia a poskytli pomoc vedcom, výskumníkom, študentom a aktérom občianskej spoločnosti v Afganistane.

Medzi signatármi, ktorých vedie sieť Scholars at Risk (Učenci v ohrození), sú okrem iných aj The Guild, European University Association (EUA), Coimbra Group alebo ALLEA (All European Academies).

Signatári spoločného vyhlásenia vyzývajú EÚ a európske vlády, aby pokračovali v evakuačných letoch čo najdlhšie. Vyzývajú tiež na zvýšenie kvót na presídlenie s cieľom zabezpečiť medzinárodnú ochranu pre výskumných pracovníkov, vedcov a aktérov občianskej spoločnosti, ktorí ju potrebujú, a na vytvorenie urýchlených doplnkových právnych ciest pre kandidátov, ktorí majú hostiteľskú inštitúciu, zamestnanie alebo sponzora.

Okrem toho signatári zdôrazňujú potrebu vytvoriť štipendijný program EÚ pre výskumných pracovníkov a vedeckých pracovníkov v ohrození vrátane vedeckých pracovníkov a študentov z Afganistanu, aby mohli absolvovať štipendijné pobyty, pozície výskumných pracovníkov alebo dočasné akademické pozície na európskych inštitúciách vysokoškolského vzdelávania.

Viac informácií:

Zverejnené 31.8.2021, slord