Európske partnerstvo pre vyspelú výpočtovú techniku v Európe, PRACE, (Partnership for Advanced Computing in Europe) už desať rokov poskytuje podporu výskumným projektom, ktoré si vyžadujú zdroje na vysoko výkonné výpočtové infraštruktúry a manažment údajov.
Okrem pravidelných dvojročných výziev na predkladanie návrhov projektov z rôznych vedeckých disciplín zverejnilo partnerstvo PRACE mimoriadnu výzvu, ktorej cieľom je prispieť k zmierneniu dopadov pandémie COVID-19. Príslušné žiadosti sú vyhodnocované do jedného týždňa a môžu byť zamerané na tieto oblasti výskumu:
- Biomolekulárny výskum s cieľom porozumieť mechanizmom vírusovej infekcie;
- Bioinformatický výskum s cieľom porozumieť vírusovým mutáciám, evolúcii a pod.;
- Biosimulácie zamerané na vývoj liečby a/alebo vakcín;
- Epidemiologická analýza ohľadne pochopenia a predpovedania šírenia COVID-19;
- Ďalšie analýzy na pochopenie a zmiernenie dopadu pandémie.
Mimoriadna výzva je otvorená až do odvolania, pričom návrhy môžete predkladať kedykoľvek.
- Mimoriadnu výzvu, viac informácií o nej a možnosť predkladať návrhy nájdete tu.
- Už ocenené projekty sú k dispozícii tu.
Partnerstvo PRACE okrem toho vypracovalo zoznam ďalších iniciatív, ktoré poskytujú pomoc pri projektoch vyžadujúcich zapojenie vysoko výkonných výpočtových infraštruktúr a iných výskumných infraštruktúr potrebných pri podpore boja proti pandémii ochorenia COVID-19.
Súvislosti
PRACE je výskumná infraštruktúra zameraná na vedecký výskum a vývoj s cieľom zvýšiť európsku konkurencieschopnosť, ktorá bola založená 23. apríla 2010 ako medzinárodná nezisková asociácia so sídlom v Bruseli. Pozostáva z 26 členských štátov EÚ a partnerských krajín, ktoré vytvárajú celoeurópsku superpočítačovú infraštruktúru. Centrum spoločných činností SAV – Výpočtové stredisko je súčasťou tohto partnerstva, kde reprezentuje Slovenskú republiku, od roku 2014.
Viac informácií:
Návod kde hľadať centralizované informácie o európskom výskume a inováciách v čase koronavírusu nájdete tu.