Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

EÚ a Japonsko spoločne investujú 10,7 milióna EUR do prielomového výskumu pokročilých biopalív a alternatívnych obnoviteľných palívGenerálne riaditeľstvo Európskej komisie pre výskum a inovácie (DG RTD) dňa 14. apríla 2021 vyhlásilo tri spoločné projekty v oblasti pokročilých biopalív a alternatívnych obnoviteľných palív.

Projekty vychádzajú z výzvy EÚ v spolupráci s japonskou vládou zastúpenou Ministerstvom školstva, kultúry, športu, vedy a techniky (MEXT). Výzva je súčasťou rámcovej dohody o vedeckej a technickej spolupráci medzi EÚ a Japonskom. Projekty budú spustené 1. mája 2021.

Mariya Gabriel, komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, v tejto súvislosti uviedla:

„Aby sme dosiahli ambiciózne ciele Parížskej dohody o klimatických zmenách, musíme nahradiť fosílne palivá. Spolupráca medzi výskumníkmi, inštitúciami a priemyslom v EÚ a Japonsku podporí prielomové inovácie v oblasti pokročilých biopalív a alternatívnych obnoviteľných palív a zároveň posilní európsku a japonskú technologickú základňu v týchto oblastiach. Tešíme sa na posilnenie našej spolupráce v rámci programu Horizon Europe.“

Celú tlačovú správu Európskej komisie nájdete tu.

Zverejnené 15.4.2021, slord