Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európska komisia predstavila výsledky boja proti koronavírusu v oblasti výskumu a inováciíDňa 10. marca 2021 sa uskutočnilo virtuálne podujatie pre média, na ktorom komisárka pre inováciu, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel predstavila informáciu o tom, ako pilotná Európska rada pre inovácie (EIC) spolu s Európskym inovačným a technologickým inštitútom (EIT) podporujú inovátorov v boji s pandémiou a jej spoločenskými dopadmi.

Európska komisia za posledné dva roky prostredníctvom EIC a EIT investovala 226 miliónov EUR na podporu inovatívnych startupov a malých a stredných podnikov.

Veľa projektov už prinieslo sľúbené výsledky, akými sú napríklad:

  • Nemecká spoločnosť ViruShield vyvinula osobné samočistiace ochranné pomôcky, ktoré sú určené na opakované použitie a odstraňujú 95% častíc a kvapiek.
  • Írska spoločnosť RapCo-19 vyvinula platformu protilátok, ktorá pomáha identifikovať optimálne protilátky na liečbu vážnych prípadov.
  • Dánska spoločnosť BluSense vyvinula platformu pre krvný test na diagnostiku infekčných chorôb, ktorá je založená na nanotechnológiach a pracuje len s jednou kvapkou krvi v priebehu niekoľkých minút.
  • Start-up z Maďarska v rámci hackathonu #EUvsVirus vyvinul inteligentné monitorovacie zariadenie, ktoré umožňuje vzdialené monitorovanie pacientov.

Európska komisia sľúbila podporu vo výške 1,4 miliardy EUR na boj s koronavírusom a súčasťou tejto podpory je aj podpora prostredníctvom Európskej rady pre inovácie a Európskeho inovačného a technologického inštitútu.

Okrem iného Európska rada pre inovácie koordinovala hackathon #EUvsVirus, do ktorého sa zapojilo viac ako 30 000 účastníkov, a ktorý spojil občiansku spoločnosť, partnerov a investorov, čo prinieslo reálne 120 inovatívnych riešení v boji s koronavírusom.

Viac informácií nájdete tu.