
Na konci februára EK prijala návrh odporúčania Rady o politickej agende Európskeho výskumného priestoru (ERA) pre roky 2025 – 27. Podobne ako prvá agenda ERA pre roky
2022 – 24, aj nová agenda slúži ako trojročná cestovná mapa, ktorá koordinuje úsilie na dosiahnutie pokroku v rôznych oblastiach – od podpory otvorenej vedy po reformu hodnotenia výskumu.
Cieľom agendy je premeniť prioritné oblasti spoločnej činnosti ukotvenej v Pakte pre výskum a inovácie na konkrétne výsledky, ktoré prispievajú k dlhodobej vízii spolupráce medzi členskými štátmi EÚ v tejto oblasti. Okrem toho je rok 2025 pre ERA mimoriadne významný, keďže si pripomíname 25. výročie spolupráce na vytváraní jednotného trhu pre výskum a inovácie a zároveň pokračujeme v práci na štrukturálnych, hospodárskych a politických zmenách v ERA.
Kľúčové prvky politickej agendy ERA 2025-27
Prvá politická agenda vytvorila solídny základ pre dosiahnutie cieľov ERA, ako napríklad transformáciou prioritných oblastí Paktu pre výskum a inovácie do súboru konkrétnych opatrení. Spoločne ich realizovala Európska komisia, členské štáty, krajiny pridružené k programu Horizont Európa a zainteresované strany na úrovni EÚ. Celkovo bolo uskutočnených 17 opatrení.
Druhá politická agenda je navrhnutá tak, aby riešila aktuálne výzvy. Vychádza z prioritných oblastí Paktu pre výskum a inovácie a výsledkov implementácie prvej politickej agendy ERA. Každá z oblastí definuje aktuálne výzvy, na ktoré sa bude zameriavať. K nim patrí napríklad využitie umelej inteligencie vo vede, bezpečnosť výskumu a veda pre tvorbu politík, ktoré sú zosúladené s prioritnými oblasťami ako Jednotný trh pre výskum, Dvojitá transformácia či Prístup k excelentnosti. Agenda taktiež vyzdvihuje potrebu posilnenia udržateľnosti a dostupnosti výskumných infraštruktúr ako aj posilnenie rodovej rovnosti a inkluzivity vo VaI. Pre posilnenie konkurencieschopnosti a riešenie spoločenských výziev (napr. vyššie spomenutá Dvojitá transformácia) musí ERA vytvárať synergie s priemyselnou a sektorovou politikou. Na dosiahnutie tohto cieľa agenda vyzdvihuje Strategický plán pre energetické technológie (SET) ako kľúčový prvok ERA. Medzi očakávané výsledky patrí napríklad vytvorenie spoločnej cestovnej mapy pre AI vo vede a štrukturálna spolupráca s tvorcami politík a odborníkmi v oblasti bezpečnosti výskumu.Prijatie novej politickej agendy Radou EÚ sa očakáva v máji počas poľského predsedníctva.
Kontext
Cieľom Európskeho výskumného priestoru je vytvoriť jednotný trh pre výskum a inovácie prostredníctvom harmonizácie národných a európskych politík, zlepšenia výskumných infraštruktúr a podpory otvorenej vedy a medzinárodnej spolupráce. Politická agenda ERA je nezáväzný nástroj, ktorý má usmerňovať národné a európske politiky v súlade s cieľmi ERA stanovenými v článku 179 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Agenda koordinuje priority členských štátov v snahe o pokrok v oblasti ERA na základe spoločného konania. Funguje na báze dobrovoľnej spolupráce – neexistuje právne vynucovanie jej implementácie.
Hoci politická agenda ERA pre roky 2022 – 24 priniesla významný pokrok, stále nestačí na riešenie štrukturálnych prekážok. Správa EK o dosiahnutom pokroku pri implementácii ERA poukázala na pretrvajúce problémy, ako sú:
o rozdiely vo výkonnosti v oblasti výskumu, vývoja a inovácií medzi členskými štátmi;
o Nedostatočné súkromné a verejné investície do V&I (cieľ 3 % HDP zostáva nesplnený);
o fragmentované regulačné rámce;
o obmedzená podpora transferu technológií;
o fragmentácia výskumnej a technologickej infraštruktúry.
Komunikácia zdôraznila potrebu silnejšieho riadenia. Očakáva sa, že nová agenda je predohrou Zákona o ERA, ktorý ma EK zaviesť v roku 2026. Zákon je príležitosťou na riešenie vyššie spomenutých problémov prostredníctvom harmonizácie, jednotnej aplikácie pravidiel a vynucovania európskych politík s cieľom vytvorenia rovnakých podmienok pre všetky členské štáty.
Zverejnené 14.3.2025, slord