Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európske univerzitné aliancie transformujú vyššie vzdelávanie: Úspechy a výzvy



Zdroj: Arqus

Európska komisia predložila 24. januára správu o iniciatíve Európske univerzity, ktorá hodnotí jej doterajšie výsledky, vyzdvihuje silné a slabé stránky a identifikuje oblasti na zlepšenie. Iniciatíva Európske univerzity, financovaná programom Erasmus+, združuje viac ako 570 vysokých škôl z 35 krajín a v súčasnosti ju tvorí 65 aliancií. Tieto aliancie majú pretvoriť európske vysoké školstvo prostredníctvom stratégie dlhodobej spolupráce. Správa je teda komplexným posudkom pokroku, úspechov a výziev od vzniku iniciatívy v 2019 až po dnes a taktiež skúma transformáciu európskeho vysokoškolského vzdelávania a modely nadnárodnej spolupráce.

Správa sa zameriava na 5 základných oblastí aliancií:

  1.     Transnárodná inštitucionálna spolupráca a spoločné riadenie;
  2.     Spoločné vzdelávacie programy a mobilita;
  3.     Spolupráca so spoločnosťou a ekonomikou;
  4.     Výskum a inovácie;
  5.     Dopady na širší systém vysokoškolského vzdelávania.

 

Kľúčové úspechy iniciatívy 

Dlhodobá stratégia a študentské zapojenie

Jedným z najväčších úspechov aliancií je vytvorenie dlhodobých štruktúr spolupráce. Dlhodobá strategická vízia aliancií je jednou z charakteristických aspektov iniciatívy v porovnaní s inými transnárodnými a medziinštitucionálnymi formami spolupráce. Aliancie siahajú za hranice projektovo-orientovaného myslenia a vyvíjajú sa ako dlhodobé dohody o spolupráci, čím transformujú spôsob, akým vysoké školy kooperujú.
Značne dôležitým prvkom sú študenti, ktorí sú nielenže aktívne zapojení do riadenia aliancií, ale v dvoch tretinách aliancií majú aj plné hlasovacie práva. Priame zapojenie študentov do rozhodovacích procesov riadenia považuje Komisia za kľúčový faktor úspechu a prínos pre demokratizáciu vysokého školstva.

Prepojenie s regiónmi a spoločnosťou

Aliancie úzko spolupracujú s viac ako 2 200 externými partnermi zo 43 krajín, vrátane podnikov, miestnych samospráv, nevládnych organizácií a regiónov. Taktiež sa podarilo nadviazať spoluprácu s 35 inštitúciami vyššieho vzdelávania z Ukrajiny ako pridruženými partnermi. Nadnárodné prepojenie tak posilní spoluprácu a mobilitu medzi študentmi, akademickou sférou, podnikmi a spoločnosťou skrz aktivity zakotvené v ich miestnych a regionálnych ekosystémoch. 

Spoločné programy a výskum 

Aliancie úspešne spustili širokú škálu spoločných študijných progamov a výskumných projektov. Ich dlhodobá stratégia umožňuje zdieľanie zdrojov výskumnej infraštruktúry a transdisciplinárnu spoluprácu, čo prerušuje tradičné bariéry medzi vzdelávaním, výskumom a inováciami.

 

Výzvy a oblasti na zlepšenie

Finančná udržateľnosť

Aj napriek alokácii 1,2 miliardy EUR v rámci programu Erasmus+  na túto iniciatívu v období rokov 2021-2027, finančné potreby aliancií zostávajú vysoké. Predošlé štúdie preukázali, že finančná udržateľnosť je jednou z hlavných výziev. Aliancie potrebujú komplexnejší a stabilnejší finančný model, ktorý im umožní naplniť víziu a rozšíriť svoje aktivity. 

Byrokracia a legislatívne bariéry

Národné legislatívy sťažujú vytváranie a realizáciu transnacionálnych študijných programov. V niektorých prípadoch bránia úplnej účasti všetkých partnerských inštitúcií. Práca na návrhu zaviesť európsky diplom je krokom vpred, avšak je potrebná ďalšia harmonizácia pravidiel.

Rozšírenie dosahu a inklúzia

Hoci aliancie vytvorili inkluzívne prostredie pre študentov a zamestnancov z marginalizovaných skupín, vrátane migrantov a ľudí so znevýhodnením, ich dosah je stále obmedzený. Pri pohľade do budúcnosti je potrebné vyvinúť väčšie úsilie na rozšírenie dosahu aliancií a ich činnosti tak, aby naplno využili svoj potenciál. To, okrem iného, zahŕňa oslovenie väčšieho počtu študentov, zamestnancov a fakúlt, rozvoj vo všetkých oblastiach vzdelávania, výskumu a inovácií a prehĺbenie aliancií s národnými systémami vysokého školstva. 

 

Správa vychádza z rôznych zdrojov, vrátane:

  •     Pilotného testovania monitorovacieho rámca pre iniciatívu Európske univerzity, vyvinutého v spolupráci s alianciami, vysokými školami a krajinami EÚ;
  •     Štúdií a analytických dokumentov od akademikov a zainteresovaných strán v oblasti vysokoškolského vzdelávania;
  •     Národných štúdií, ktoré hodnotia dopad iniciatívy na regionálnej a národnej úrovni.

 

Iniciatíva Európske univerzity je kľúčovým pilierom Európskej stratégie pre univerzity a zohráva zásadnú úlohu pri budovaní Európskeho vzdelávacieho priestoru. Aliancie univerzít napĺňajú víziu Enrica Lettu o „piatej slobode“ jednotného trhu EÚ – slobode učiť sa, spolupracovať, skúmať, inovovať a zdieľať poznatky naprieč hranicami. Táto iniciatíva je nielen úspechom EÚ, ale aj základom pre jej silnú a udržateľnú budúcnosť. 

Viac informácií nájdete tu.

Zverejnené 7.2.2025, slord