Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Iliana Ivanová bola navrhnutá za novú komisárku pre výskum a inovácieVon der Leyen chooses 'woman from EPP' as Bulgarian commissioner –  EURACTIV.com

Bulharská členka Európskeho dvora audítorov Iliana Ivanová bola navrhnutá za novú komisárku EÚ pre výskum, inovácie, kultúru, vzdelávanie a mládež.

Oznámenie prichádza po niekoľkých týždňoch špekulácií o tom, kto nahradí odídenú komisárku Mariyu Gabrielovú, ktorá sa v máji vzdala svojej funkcie, aby vytvorila novú vládnu koalíciu vo svojej domovskej krajine Bulharsku.

Novovytvorená bulharská vládna koalícia navrhla dvoch kandidátov na tento post, ale predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová vybrala Ivanovovú namiesto Daniela Lorera, bývalého technologického investora, ktorý vlani v Bulharsku deväť mesiacov pôsobil ako minister pre inovácie a rast, nakoľko chcela zachovať súčasnú rodovú rovnováhu v kolégiu komisárov.

Ivanová je od roku 2013 členkou Európskeho dvora audítorov. V roku 2009 bola zvolená do Európskeho parlamentu, kde bola podpredsedníčkou výboru pre kontrolu rozpočtu.

Ivanová sa teraz bude musieť uchádzať o formálny súhlas Európskeho parlamentu a prejsť vypočúvaním vo výbore pre priemysel a výskum – ITRE.

Ak poslanci EP schvália jej vstup do kolégia komisárov, Ivanová sa bude musieť čoskoro zaoberať hodnotením programu Horizont 2020 a priebežným hodnotením programu Horizont Európa. Ivanová bude tiež krátko pomáhať pri riadení začiatku rokovaní o ďalšom rámcovom programe EÚ pre výskum a inovácie.

Jej mandát sa skončí budúci rok po voľbách do EÚ, ktoré sú naplánované na 6. až 9. júna.

Premiestňovanie najvyšších pozícií

Po Gabrielovej rezignácii podpredsedníčka Komisie Margrethe Vestagerová dočasne prevzala časť Gabrielovej portfólia týkajúcu sa inovácií a výskumu, zatiaľ čo podpredseda Margaritis Schinas sa staral o vzdelávanie, kultúru a mládež.

Správa o tom, že Vestagerová prevzala po Gabrielovi portfólio inovácií a výskumu, sa vo výskumnej komunite stretla so zmiešanými pocitmi, keďže prejavila väčší záujem o politiku hospodárskej súťaže a niektoré aspekty hlbokých technologických inovácií a menší o financovanie výskumu v EÚ.

Okrem toho sa výskumná komunita obávala, že Bulharsko nebude schopné ukončiť politické turbulencie a vymenovať komisára pred nadchádzajúcimi voľbami do EÚ. Tieto obavy sa minulý týždeň ešte zvýšili, keď Vestagerová oznámila, že sa koncom roka usiluje opustiť svoj post v komisii a nastúpiť na najvyšší post v Európskej investičnej banke.

Gabriel teraz pôsobí ako podpredseda vlády pod vedením Nikolaja Denkova, chemika a člena Akadémie vied krajiny. Podľa dohody o rotácii moci v rámci novej koalície si má po deviatich mesiacoch nasadiť premiérsku čiapku.

Prevzaté zo Science Business 3.7.2023, slord