Dňa 8. októbra 2019 sa v Bruseli uskutočnilo informačné podujatie o pilotnej schéme Európskej rady pre inovácie (EIC), so zameraním na schému EIC Pathfinder. Hlavným rečníkom bol Walter Van de Velde (DG CONNECT, Budúce a vznikajúce technológie – FET). Podujatie organizovala belgická sieť národných kontaktných bodov pre Horizont 2020.
Cieľom schémy EIC Pathfinder, nadväzujúcej na predošlý FET Open, je doviesť prelomovú myšlienku k overeniu koncepcie (proof of concept) a demonštračným aktivitám. EIC Accelerator, schéma nadväzujúca na predošlý FET Proactive má za úlohu pomôcť preklenúť tzv. údolie smrti, uskutočniť vývoj technológie (scale-up) a priviesť technológiu bližšie k trhu. Zatiaľ čo EIC Pathfinder je určený skôr pre individuálnych výskumníkov a technologickýcg vývojárov, EIC Accelerator je nástrojom určeným pre MSP, startupy a podnikateľský sektor.
Hlavné odkazy a tipy týkajúce sa schémy FET Open/EIC Pathfinder od Waltera Van de Velde sú nasledovné:
- Vo FET Open/EIC Pathfinder sa od žiadateľov vždy očakáva kolaboratívny a multidisciplinárny prístup.
- Pri podávaní projektového návrhu do tejto schémy nie je potrebné vytvoriť konzorcium zložené z veľkého počtu členov. Každý partner musí mať svoju odôvodnenú rolu v projekte a ideálna situácia je, ak partneri pochádzajú z rôznych sektorov a disciplín. Je odporúčané pracovať nie s tradičnými, ale s novými partnermi – tento prístup zaručí vývoj novátorských myšlienok.
- Rozloženie financií a úloh medzi partnermi musí byť spravodlivé a odôvodnené. Prítomnosť partnera, ktorý by mal v konzorciu len tzv. „kozmetickú úlohu“ nie je želaným javom.
Walter Van de Velde taktiež zdôraznil, že na preklenutie známeho údolia smrti sú v ponuke 2 nástroje:
- FET Innovation Launchpad, ktorý poskytuje financie krátkym projektom s malým rozpočtom (100 tisíc EUR), avšak ukazuje sa ako veľmi užitočný, pokiaľ ide o pomoc nedávno dokončenému alebo prebiehajúcemu projektu FET pri štúdiu potenciálnych trhov, komercionalizácii produktov alebo modernizácii úrovne pripravenosti technológií (TRL).
- Transition to Innovation Activities je nástroj, ktorým sa poskytuje podpora technológiám pri ktorých je určená potenciálna využiteľnosť, avšak je potrebné vykonať dodatočný výskum a uskutočniť vývoj stupňa TRL 2/3 až do výšky 6 maximálne.
Celá prezentácia p. Waltera Van de Velde je prílohou tejto správy. Na podujatí tiež vystúpil prof. Laurent A. Francis, ktorý prezentovaľ svoj pohľad na schému FET Open z pohľadu externého hodnotiteľa a Bram Vanderborght (VUB Brusel), ktorý prezentoval svoju skúsenosť s projektami financovanými zo schémy FET z pohľadu individuálneho výskumníka.
Viac informácií: