Dňa 10. marca 2020 predložila Európska komisia novú priemyselnú stratégiu EÚ (European Industrial Strategy), ktorej cieľom je pomôcť európskemu priemyslu stať sa vedúcou silou dvojakej transformácie smerom ku klimatickej neutralite a dosiahnutiu vedúceho postavenia v oblasti digitálnych technológií. Stratégia by sa mala prispieť k dosiahnutiu troch kľúčových priorít:
- udržanie a posilnenie globálnej konkurencieschopnosti európskeho priemyslu a zabezpečenie rovnakých podmienok v domácom i globálnom prostredí,
- vytvorenie klimaticky neutrálnej Európy do roku 2050,
- formovanie digitálnej budúcnosti Európy.
Balík zahŕňa celý rad opatrení na podporu všetkých aktérov európskeho priemyslu, vrátane veľkých a malých spoločností, inovatívnych startupov, výskumných centier, poskytovateľov služieb, dodávateľov a sociálnych partnerov. Mali by sa podniknúť konkrétne kroky na odstránenie prekážok dobre fungujúceho jednotného trhu, ktorý je najväčšou európskou prednosťou umožňujúcou všetkým podnikom rásť a konkurovať v Európe a aj mimo nej.
V dokumente sa uvádza, že ak chce Európa viesť dvojakú transformáciu, priemyselná stratégia inovácií musí byť ťažiskom tejto priemyselnej stratégie. Uvádza sa v ňom, že celosvetová hospodárska súťaž pre dvojakú transformáciu sa bude stále viac opierať o hraničné vedy a zvládanie high-tech inžinierskych inovácií. Treba tiež zintenzívniť pokrokový výskum a inovácie a súčasné averzné myslenie voči rizikám by sa malo pretvoriť na tolerantnejšie k zlyhaniam.
V stratégii sa uvádza, že otázky súvisiace s inováciami sa začlenia do oznámenia Európskej komisie o budúcnosti výskumu a inovácii a Európskeho výskumného priestoru (ERA), s cieľom naplánovať nový prístup k inováciám. Rozbehnutie verejno-súkromných partnerstiev v programe Horizon Europe by malo pomôcť priemyslu vyvíjať technológie na dosiahnutie svojich cieľov.
Súvislosti
Priemysel zohráva dôležitú úlohu pri podpore európskeho hospodárskeho rastu a prosperity. Európsky priemysel je celosvetovým lídrom v mnohých odvetviach, predstavuje 20 % celkovej pridanej hodnoty EÚ a poskytuje pracovné miesta 35 miliónom ľudí v EÚ.
Európska rada v marci 2019 vyzvala na prípravu komplexnej a dlhodobej stratégie pre priemyselnú politiku EÚ spoločne s integrovaným prístupom na zabezpečenie hlbšieho a silnejšieho jednotného trhu. Potreba nového prístupu pre priemysel v Európe sa odráža v politických usmerneniach predsedníčky Komisie von der Leyenovej, v prioritách stanovených Európskym parlamentom a v strategickom programe Európskej rady na roky 2019 – 2024, v európskej zelenej dohode a v stratégii Komisie pre Formovanie digitálnej budúcnosti Európy.
Celú tlačovú správu si môžete prečítať tu.
Viac informácií:
- Tlačová správa Európskej komisie
- MEMO/Otázky a odpovede
- PREHĽAD: Nová priemyselná stratégia pre celosvetovo konkurencieschopnú, zelenú a digitálnu Európu
- PREHĽAD: Umožnime európskym malým a stredným podnikom ukázať svoj plný potenciál
- PREHĽAD: Jednotný trh, ktorý je prínosom pre podniky aj spotrebiteľov
- Nová priemyselná stratégia pre Európu
- Stratégia pre MSP pre zelenú a digitálnu Európu
- Identifikácia a riešenie prekážok na jednotnom trhu
- Akčný plán na lepšie vykonávanie a presadzovanie pravidiel jednotného trhu