Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Investičný fond NATO uskutočnil prvú investíciuNATO Innovation Fund Investing €1 Billion in Deep Tech Innovation For Its 1 Billion Citizens

NATO minulý rok oznámilo založenie investičného fondu v hodnote jednej miliardy EUR zameraného na deeptech startupy ponúkajúce technológie s využitím v civilnom no takisto aj obrannom priemysle. Prvé investície tohto fondu smerovali do 5 startupov:

  • ARX Robotics (DE), výrobca škálovateľných robotických systémov na masové nasadenie v obrane, komerčných a humanitárnych aplikáciách s cieľom zabezpečiť budúcnosť ozbrojených síl a zvýšiť bezpečnosť a efektívnosť pracovných síl.
  • Fractile (UK), spoločnosť zaoberajúca sa umelou inteligenciou, ktorá vyvíja transformačnú výpočtovú technológiu na zvýšenie kolektívnych schopností umelej inteligencie tým, že umožňuje najväčším a najschopnejším neurónovým sieťam súčasnosti a budúcnosti pracovať rýchlejšie, efektívnejšie a udržateľnejšie.
  • iCOMAT (UK), spoločnosť zaoberajúca sa pokročilou výrobou kompozitných materiálov, ktorá rýchlejšie a hospodárnejšie dodáva ľahšie, pevnejšie a udržateľnejšie konštrukcie pre letecký a automobilový priemysel.
  • Spoločnosť Isar Aerospace (DE), ktorá vypúšťa na obežnú dráhu Zeme malé a stredne veľké satelity a satelitné konštelácie s cieľom zabezpečiť flexibilný a nákladovo efektívny prístup do vesmíru pre vlády, inštitúcie a spoločnosti.
  • Space Forge (UK), spoločnosť, ktorá využíva vesmírne prostredie na výrobu pokročilých polovodičových materiálov pre kritickú infraštruktúru, čím zabezpečuje výkonnejšie a odolnejšie kapacity v oblasti telekomunikácií, letectva a kvantovej techniky.

 

Inovačný fond NATO bol založený 24 krajinami NATO, vrátane Slovenska, a preto aj slovenské startupy majú šancu obdržať investíciu až do výšky 15 miliónov EUR. Aké firmy fond vyhľadáva:

  • Technológia na úrovni minimálne TRL 4
  • Skoré štádium rastu – Od seed investície až po sériu B
  • Technológie s dvojitým využitím
  • Technológie v rámci jednej z 9 kľúčových oblastí: Nové materiály a výroba, AI, biotechnológie, vesmír, kvantum, nová generácia komunikačných technológií, energetika, autonómia a nadzvukové systémy

V prípade záujmu sú potenciálne startupy vyzvané, aby kontaktovali priamo fond.

Investičný fond NATO okrem samostatných investícií investuje aj do ďalších venture investičných fondov, so špeciálnym zameraním práve na región strednej a východnej európy.

Zverejnené 27.6.2024, slord