Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Mariya Gabriel rezignovala na funkciu eurokomisárky pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládežBulharská stredopravá politička nastúpila do exekutívy EÚ ako komisárka pre digitálne záležitosti v roku 2017 a na začiatku súčasného mandátu, v roku 2019, prevzala portfólio výskumu, inovácií, vzdelávania a kultúry.

Dňa 15. mája 2023 predsedníčka Ursula von der Leyen uverejnila vyhlásenie, v ktorom potvrdila odstúpenie komisárky Mariy Gabriel, o ktorom sa dlhšie hovorilo v súvislosti s formovaním možnej vládnej koalície v Bulharsku. Predsedníčka Komisie poďakovala za jej prácu vo funkcii komisárky pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež a za vynikajúcu implementáciu programu Horizont Európa. Odstúpenie bulharskej političky znamená aj koniec jej kabinetu, ktorý bude rozpustený a členovia kabinetu nebudú presunutí do kabinetov dvoch komisárov, ktorí prevezmú jej portfólio.

Portfóliom bývalej komisárky je poverená výkonná podpredsedníčka Margrethe Vestager spolu s podpredsedom Margaritis Schinas s okamžitou platnosťou

Vestager bude zodpovedná za inovácie a výskum, zatiaľ čo podpredseda Schinas bude mať na starosti vzdelávanie, kultúru a mládež.

Gabriel minulý týždeň vybral predseda jej strany Bojko Borisov za budúcu bulharskú premiérku. Bulharský prezident Rumen Radev jej v pondelok udelil inštitucionálne poverenie na zostavenie vlády. Bulharsko zažíva politickú patovú situáciu po tom, ako päť po sebe nasledujúcich volieb v priebehu dvoch rokov neviedlo k vytvoreniu stabilnej koalície, čo sa ex-komisárka bude snažiť prelomiť. Gabriel má teraz sedem dní na zostavenie vlády, ktorú povedie jej strana, ktorá je súčasťou celoeurópskej Európskej ľudovej strany (EPP).

Viac informácií :

Zverejnené : 16. 5. 2023, slord