Počas prvého formálneho stretnutia v rámci chorvátskeho predsedníctva Rady EÚ, dňa 28. februára 2020, sa ministri zodpovední za výskum dohodli na Strategickej inovačnej agende (Strategic Innovation Agenda – SIA) pre Európsky inovačný a technologický inštitút (European Institute of Innovation & Technology – EIT) pre roky 2021-2027. Celkový rozpočet zostáva naďalej nejasný, ministri rokovali na základe návrhu Európskej komisie pre EIT v rámci programu Horizon Europe, ktorý predstavuje 3 mld. EUR. Veľká časť týchto finančných zdrojov bude použitá na podporu už fungujúcich Znalostných a inovačných spoločenstiev EIT (Knowledge and Innovation Communities – KICs). Dôležitou úlohou na nastávajúce obdobie bude snaha, aby KICs dosiahli svoju finančnú udržateľnosť a aby tak mohli pokračovať vo svojej prevádzke aj po skončení financovania EÚ (dohodnutá dĺžka finančnej podpory zo strany je max. 15 rokov). Jasná priorita novej SIA je otvorenie existujúcich sietí a poskytnutie pomoci novým členom, aby mohli naplniť misie EIT v celej Európe. Ministri sa tiež rozhodli založiť nové KIC v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu.
Politická debata o medzinárodnej spolupráci ukázala, aká veľká je koherentnosť medzi členskými štátmi a Komisiou v tejto téme. Medzinárodná spolupráca je považovaná za veľmi dôležitý aspekt európskej výskumnej a inovačnej politiky a rovnako je dôležitá aj pre implementáciu programu Horizon Europe. Všeobecná orientácia (tzv. general approach), ktorú navrhla Komisia pre účasť tretích krajín v programe Horizon Europe, získal širokú podporu členských štátov. Ďalším aspektom diskusie bolo vyhľadávanie talentov. Ukázalo sa, že táto záležitosť má jasný interný rozmer EÚ, týkajúci sa priority chorvátskeho predsedníctva ohľadom vyváženého obehu mozgov v Európe, ale má tiež aj globálny rozmer, v ktorom EÚ bojuje za pritiahnutie medzinárodných talentov, aby sa zaistila a zvýšila svoju konkurencieschopnosť.
Komisárka Mariya Gabriel v priebehu diskusie predstavila svoj návrh pilotného projektu na zrušenie opravného koeficientu, tzv. „living allowance correction coefficient“, vo vybraných akciách Marie Sklodowska-Curie (MSCA). Niektoré krajiny tento nápad podporili, ale ostatné nevideli výhody v tomto opatrení v súvislosti s väčšou spravodlivosťou alebo pridanou hodnotu na vyvarovanie sa odlivu mozgov z dotknutých európskych regiónov.
Viac informácií: