Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Prihlasovanie do programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede 2023 bolo predĺženéOrganizátori programu L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede 2023 Slovensko predĺžili prihlasovanie do 7. ročníka do 31. januára 2023.

Ide o program, ktorého cieľom je podporiť výskumníčky pôsobiace na Slovensku a uznať ich dôležitú prácu, a ktorý sa uskutočňuje v spolupráci so Slovenskou komisiou UNESCO, Slovenskou akadémiou vied a Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA).

Podľa dát UNESCO pracuje vo vedeckom sektore oveľa menej žien ako mužov – celosvetovo iba 33 %. Na rozhodovacích pozíciách v Európe je žien ešte menej, predstavujú len 14 % takýchto vedeckých pracovníkov. Takmer tri štvrtiny dievčat v Európe si myslia, že pracovné miesta, ktoré priamo pomáhajú svetu, sú dôležité, no len 37 % si myslí, že oblasti ako veda, technológie či inžinierstvo robia svet lepším.

7. ročník programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede.

Finančný grant pre tri najlepšie vedkyne

Motivovať vedkyne pôsobiace na Slovensku a oceniť ich prácu je cieľom programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede. V 7. ročníku programu, do ktorého sa možno prihlásiť na www.prezenyvovede.sk až do 31.01.2023, si ocenenie v sume 15 000 EUR rozdelia tri výskumníčky do 40 rokov (vrátane) z oblasti environmentálnych vied, fyzikálnych vied a matematiky či informatiky. Ceny najúspešnejším projektom budú celkovo udelené v týchto kategóriách: formálne vedy (matematika, štatistika, informatika), vedy o živej prírode vrátane environmentálnych vied (medicína, biochémia a podobne) a fyzikálne a technické vedy (fyzika, astronómia, stavebníctvo, strojárstvo). Keďže finančná odmena nie je limitovaná iba na použitie vo vedeckom výskume, víťazky 7. ročníka môžu sumu 5 000 EUR použiť na profesijný rozvoj, ale aj na súkromné účely.

Ako uviedol Ing. Petr Štěpánek, PhD., MBA, Vedecký riaditeľ L´Oréal Slovensko: „Žien pracujúcich vo vedeckom svete je v porovnaní s mužskými kolegami stále málo. Vďaka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede podporujeme výskumníčky nielen finančne, ale zároveň verejne vyzdvihujeme ich prácu, aby mali ďalšiu motiváciu pokračovať vo svojom výskume.“ Aj v tomto ročníku bude prihlásené práce hodnotiť odborná komisia v SAV, ktorej predsedá prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc., členka Predsedníctva SAV. Ako dodala Ľubica Lacinová: „L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede je jedným z mála programov, ktoré sa venujú zrovnoprávneniu žien v odbornom výskume. V predošlých ročníkoch projektu sme ocenili naozaj excelentné práce, ktoré nás utvrdili v tom, že to má veľký význam. Vedkýň pôsobiacich na Slovensku nie je veľa, o to viac si vážime ich prínos.“

Talentované víťazky 6. ročníka
Do predošlého, 6. ročníka projektu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede sa prihlásilo viac ako 20 vedkýň.
V kategórii inžinierske vedy a technológie zvíťazila Xiaolu Hou, PhD., ktorá pôsobí na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Vo svojej práci skúma možné útoky a protiopatrenia na implementáciu umelej inteligencie vo vstavaných zariadeniach.
Laureátkou kategórie formálne vedy sa stala Dr. Hana Šmitala Mizerová z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky UK v Bratislave. Zaoberá sa matematickými modelmi prúdenia tekutín, kvapalín a plynov, ktoré sa vyskytujú v mnohých prírodných javoch a inžinierskych aplikáciách (prúdenie vzduchu okolo krídla lietadla, predpoveď počasia, znečistenie ovzdušia).
V kategórii vedy o živej prírode vrátane environmentálnych vied zvíťazila doc. RNDr. Soňa Kucharíková, PhD. pôsobiaca na Pracovisku laboratórií KTD a LVM Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce TRUNI v Trnave. Vo svojej práci študuje vzťahy medzi baktériami a kvasinkami počas tvorby biofilmu, teda infekcií, a venuje sa tiež testovaniu nových i existujúcich liečiv, ktoré by mohli byť využité v praxi.

V 7. ročníku programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede môžu výskumníčky svoje práce prihlasovať prostredníctvom webovej stránky www.prezenyvovede.sk do 31. 1. 2023 (registrácia predĺžená). 

Zdroj: L’Oréal Slovensko, zverejnené: 10. 1. 2023, autor: rpa