Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Príprava výskumno-inovačných partnerstiev programu Horizon Europe



Partnerstvá medzi Európskou úniou a priemyselnými partnermi alebo členskými štátmi budú zohrávať dôležitú úlohu v klastroch nadchádzajúceho rámcového programu pre výskum a inovácie, Horizon Europe. S cieľom vypracovať kompletný zoznam kandidátov na možné výskumno-inovačné (alebo tzv. európske partnerstvá) viedla Európska komisia  v minulom roku štruktúrované konzultácie s členskými štátmi (ako aj s Islandom a Nórskom). V rámci tohto konzultačného procesu sa k 44 európskym partnerstvám, ktoré už predtým identifikovala Komisia, pridali ďalší piati kandidáti na partnerstvá v oblastiach zdravie a antimikrobiálna rezistencia, udržateľné zelené mestá, vodná doprava, geologické služby. Radí sa k nim aj návrh nového znalostného a inovačného spoločenstva EIT KIC Kultúrny a kreatívny priemysel.

Zavedenie nového prístupu k európskych partnerstvám je kľúčovou novinkou programu Horizon Europe. Viac informácií o budúcich európskych partnerstvách sa dočítate aj v našej sekcii o programe Horizon Europe tu

Hlavné zistenia vyplývajúce z diskusie s členskými štátmi uverejnila Európska komisia 12. decembra 2019 ako správu pod názvom „Európske partnerstvá v rámci programu Horizon Europe: výsledky štruktúrovaných konzultácií členských štátov. Táto správa sa týka všetkých kandidátov na partnerstvá (určených Komisiou aj navrhovaných členskými štátmi) a po novom zahŕňa aj aspekty z diskusie Tieňového programového výboru pre strategické konfigurácie, ktorého úlohou je príprava programu Horizon Europe. Správa prispeje k ďalšej príprave štruktúry a obsahu partnerstiev, ktoré sa majú zahrnúť do prvej implementačnej fázy (2021 – 2024) Strategického plánu pre Horizon Europe.

Hlavné prínosy správy „Európske partnerstvá v rámci programu Horizon Europe: výsledky štruktúrovaných konzultácií členských štátov“ sú nasledovné:

  • Celková pozitívna spätná väzba na navrhované portfólio, ale je priestor na vylepšenie tematického pokrytia partnerstiev;
  • Členské štáty navrhli veľké množstvo ďalších priorít pre partnerstvá, avšak je potrebné zaistiť, aby partnerstvá nemali príliš široké/všeobecné ciele;
  • Kritický pohľad na vysoký počet a nedostatočnú otvorenosť spoločných podnikov (Joint Undertakings;
  • Nedostatok intermodálnej perspektívy a systematického prístupu k mobilite;
  • Zloženie partnerstva: úloha členských štátov v priemyselných partnerstvách;
  • Niektoré návrhy partnerstiev sú v súčasnej dobe sú vyspelejšie ako iné.

Európska komisia navrhuje odporúčania na riešenie uvedených kritických otázok. Tieto odporúčania sa týkajú dopadových štúdií (ktoré majú poskytovať kandidáti na inštitucionálne partnerstvá), úlohy členských štátov v partnerstvách s priemyslom, otvorenejšieho modelu riadenia a financovania spoločných podnikov a prístupu k ďalším partnerstvám navrhovaným členskými štátmi.

Počas štruktúrovanej konzultácie členských štátov o portfóliách budúcich európskych partnerstiev, naznačili mnohé krajiny svoj úmysel prispieť a zúčastniť sa navrhovaných partnerstiev s priemyslom. V tejto súvislosti Komisia zorganizovala v novembri 2019 tri semináre v oblasti mobility, digitálnych a priemyselných technológií. Výsledky týchto seminárov uverejnili príslušné generálne riaditeľstvá (CNECT, MOVE, RTD) v návrhu správy 12. decembra 2019.

Viac informácií: