Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Publikácia výskumnej služby Európskeho parlamentu prezentuje 10 technológií na boj s koronavírusom



 

Výskumná služba Európskeho parlamentu (European Parliamentary Research Service, EPRS) vydala publikáciu o desiatich kľúčových technológiách pre boj proti ochoreniu COVID-19. Predstavuje potrebnú analýzu toho, čo je celosvetovo z technologického hľadiska v stávke počas pandémie ochorenia COVID-19, pričom sa osobitná pozornosť venuje aplikáciám, ktoré sa buď uviedli do používania alebo sa testujú pred ich nasadením do prevádzky.

 

Analýza predstavuje nielen neúplný prehľad technológií, ktoré sa v súčasnosti používajú (od oblastí umelej inteligencie a robotiky až po syntetickú biológiu či nanotechnológie), pričom zdôrazňuje ich hlavné znaky a význam v boji proti pandémiu koronavírusu, ale aj ich možné nedostatky a obmedzenia. Skúma širokú škálu technologických aplikácií vyvinutých jednak na monitorovanie a potlačenie rýchleho šírenia ochorenia COVID-19, ale aj na zabezpečenie toho, aby si inštitúcie verejného zdravotníctva udržali svoje kapacity pri uspokojení stále rastúcich potrieb na ich fungovanie vyvolaných pandémiou.

 

Analýza sa tiež zaoberá možnými pretrvávajúcimi právnymi a etickými otázkami, ktorými sa už čoskoro budú musieť zaoberať tvorcovia politík, zákonodarcovia a expertné skupiny radiace vládam a medzinárodným organizáciám, pričom bude potrebné predložiť niektoré predbežné závery. Analýza okrem iného identifikuje právne výzvy, ktorým v súvislosti s technológiami pomáhajúcimi s bojom proti COVID-19 čelí legislatíva EÚ, skúma možné právne medzery a navrhuje možnosti núdzového schválenia niektorých potrebných technologických aplikácií.

 

Celá analýza je dostupná tu a viac informácií o nej sa dozviete tu.