Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Skills & Education Guarantee Pilot: Nový pilotný projekt na rozvoj zručností a vzdelávania v celej Európe



                                                                           

Európsky investičný fond (EIF) a Európska komisia spúšťajú nový pilotný záručný nástroj na zlepšenie prístupu k financovaniu pre fyzické osoby a organizácie, ktoré chcú investovať do zručností a vzdelávania.

Pilotný projekt s rozpočtom 50 miliónov EUR podporí financovanie pre študentov a vzdelávajúce sa osoby, podniky investujúce do zlepšovania zručností zamestnancov a organizácie poskytujúce vzdelávanie a odbornú prípravu.

Projekt pod názvom S&E Pilot (Skills & Education Guarantee Pilot) sa spúšťa v rámci riešenia nezamestnanosti a ako reakcia na meniace sa potreby európskeho hospodárstva. Táto iniciatíva je obzvlášť dôležitá v ťažkej hospodárskej situácii, ktorej v súčasnosti čelia občania a podniky v Európe pre pandémiu koronavírusu. Vďaka projektu získajú podniky a študenti podporu počas krízy a následne aj po nej.

V pilotnej fáze projektu S&E Pilot bude poskytnutá záruka EÚ až do výšky 50 miliónov EUR, ktorá bude garantovaná Európskym fondom pre strategické investície (EFSI). Následne sa spustí dlhové financovanie projektov zameraných na rozvoj zručností a vzdelávania v Európe s cieľom zmobilizovať celkové finančné prostriedky vo výške viac ako 200 miliónov EUR.

Projekt S&E Pilot si kladie za cieľ podporiť týchto konečných príjemcov:

  • Jednotlivcov (študentov a vzdelávajúce sa osoby), ktorí majú záujem pokračovať v štúdiu a zlepšovať svoje zručnosti prostredníctvom akademického vzdelávania, odbornej prípravy, celoživotného vzdelávania a ostatných foriem vzdelávania (vrátane digitálnych). Projekt S&E Pilot podporí aj mobilitu osôb, ktoré majú záujem o vzdelávacie programy v inom členskom štáte, ako je členský štát ich pobytu.
  • Európske podniky, ktoré prispievajú k snahám o transformáciu zručností pomocou investícií do zlepšovania a zefektívňovania zručností svojich zamestnancov, čo pomáha zvyšovať konkurencieschopnosť a produktivitu podniku a zároveň zachovať pracovné miesta.
  • Európske organizácie, ktoré pôsobia v oblasti rozvoja zručností, odbornej prípravy a vzdelávania alebo pracujú na projektoch v oblasti vzdelávania. Ich cieľom je výrazne zlepšiť podmienky pre poskytovanie služieb v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a zručností, a to aj digitálnymi prostriedkami. Do tejto kategórie patria aj materské školy, predškolské zariadenia a služby atď.

Iniciatíva sa v roku 2020 zavedie ako pilotný projekt s tým, že po roku 2020 sa v budúcom viacročnom finančnom rámci EÚ (2021 – 2027) zaradí medzi hlavné európske finančné nástroje.

Celú tlačovú správu Európskej komisie si prečítate tu.