Začiatkom marca 2020 uverejnila Európska komisia štúdiu s názvom ,,Study and portfolio review of the projects on industrial symbiosis in DG Research and Innovation – Findings and recommendations“, ktorá prezentuje zistenia a odporúčania vyvodených z portfólia projektov priemyselnej symbiózy v rámci Generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej komisie (DG RTD).
Priemyselná symbióza je kooperatívny prístup medzi rôznymi priemyselnými odvetviami, kedy sú odpadové materiály, vedľajšie produkty výroby, nadbytočná vyprodukovaná energia alebo odpadová voda dodávané do iných firiem, často v blízkej vzdialenosti, pre využitie v ďalšej produkcii.
Patrí do oblasti politiky obehového hospodárstva a má významný potenciál pre dekarbonizáciu odvetví náročných na zdroje. Odborníci odhadujú, že využitie postupov priemyselnej symbiózy založenej na existujúcich technológiách môže znížiť emisie ekvivalentné CO2 o 10%, znížiť spotrebu čistej vody v priemysle až o 40% a viesť k výrazným úsporám pri výrobe. Priemyselná symbióza je teda dôležitým prvkom vytvárania obehovej ekonomiky.
Štúdia analyzuje celé projektové klastre, napr. najväčší klaster z 28 projektov zameraných na priemyselnú symbiózu. Obsahuje tiež mnoho politických a praktických odporúčaní na podporu projektových klastrov v budúcom rámcovom programe Horizon Europe, ktoré prispievajú k dosiahnutiu cieľov v oblasti klímy. Princípy industriálnej symbiózy sú relevantné pre implementáciu Európskeho ekologického dohovoru (EU Green Deal) ako aj program Horizon Europe vo všeobecnosti.
Analyzované klastre projektov boli financované rámci programu Horizont 2020 v rámci portfólia riaditeľstva „Prosperita“, patriaceho pod DG RTD, ktoré je zodpovedné za podporu priemyselných technológií.
Celá štúdia je k dispozícii tu.