Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Súťaž BoostUp! CLC East 2022 má aj slovenského víťazaZačiatkom júna 2022 sa vo Viedni uskutočnil festival „ViennaUP 22“,  jeden z najväčších start-up festivalov v Európe, ktorý organizovala Vienna Business Agency (VBA). V rámci tohto podujatia hostil EIT Manufacturing už druhý rok po sebe aj „Manufacturing Day“ a vo svojej súťaži BoostUp! CLC East 2022 oceňovali najsľubnejšie start-upy a scale-upy zo strednej a východnej Európy (CEE) s riešeniami pre výrobný priemysel.

Manufacturing Day bol určený hlavne pre začínajúce podniky z výrobného priemyslu a podniky, ktoré potrebujú vypracovať nové technológie, s cieľom diskutovať o najnovších trendoch, ale aj im poskytnúť príležitosti a priestor na sieťovanie podnikov s investormi a vyhľadávanie partnerov. Takmer 300 účastníkov sa zúčastnilo Manufacturing Day, fyzicky aj online.

EIT Manufacturing  má svoju viedenskú pobočku, takzvané Co-Location Center (CLC) East, ktorá koordinuje aktivity KIC v 12 krajinách strednej a východnej Európy. 16 vybraných start-upov a scale-upov bolo pozvaných do Viedne na festival ViennaUP’22. Len 10 z nich vybrala odborná porota, aby predstavili svoje riešenia práve v rámci BoostUp! CLC East 2022. Títo finalisti predstavili svoje mnohé riešenia s využitím umelej inteligencie (AI), robotiky, automatizácie, senzorovej technológie, internetu vecí alebo veľkých dát. Prezentované riešenia by mohli pomáhať výrobnému sektoru zlepšiť priemyselný výkon a znížiť náklady, automatizovať obchodné procesy alebo prototypovať a prispôsobovať produkty, pričom inovácie bude možné uplatňovať v rôznych oblastiach výroby, od spracovania tkanín a odevnej výroby až po kontrolu priemyselných zariadení či digitalizáciu náterového priemyslu.

Víťazi boli ocenení peňažnými cenami a aj cenami vo forme poskytnutia služieb. Piati finalisti v kategórii „SwitchOn“, programu EIT Manufacturing pre začínajúce výrobné spoločnosti, súťažili o peňažnú výhru vo výške 5.000 EUR, ktorú poskytla Vienna Business Agency (VBA).

V ďalšej kategórii „Supercharge“ vynikol medzi finalistami práve scale-up zo Slovenska. Ide o spoločnosť  RVmagnetics, ktorá vyvinula najmenší pasívny senzor na svete. Spoločnosť RVmagnetics bola ocenená balíkom služieb od aws Industry-Startup.Net, ktorý pozostával z uvedenia do aws korporátnej siete. Na víťazstvo a cenu zareagoval člen predstavenstva RVmagnetics, Vladimír Marhefka, slovami: „Rád by som poďakoval porote a organizátorom za ocenenie. Víťazstvo v kategórii Supercharge je veľmi obohacujúce, no zároveň aj záväzkom do budúcnosti. Zdieľanie nášho príbehu je možné vďaka dôvere našich klientov a vďaka schopnostiam R&D tímu RVmagnetics nájsť riešenia na komplexné senzorické potreby našich klientov.“

Všetkých 16 zúčastnených tímov programu „Discover Vienna: Manufacturing Edition 2022“ bude naďalej podporovaných cez EIT Manufacturing a Vienna Business Agency. Už počas ich účasti na festivale vo Viedni mali možnosť firmy absolvovať úvodné a networkingové stretnutia s podporovateľmi programu s cieľom uľahčiť týmto firmám prístupu na rakúsky trh.

Do pozornosti dávame, že od 13. júna 2022 je otvorená nová výzva na podávanie prihlášok do súťaže BoostUP! 2022 s uzávierkou 31. júla 2022, ktorá je určená pre novú generáciu európskych výrobných inovátorov, aby im pomohli ďalej a rýchlejšie sa škálovať. Súťaž je špecificky zameraná na startupy s riešeniami, ktoré spadajú pod jeden z flagshipov EIT Manufacturing.  Až osem začínajúcich podnikov získa peňažnú odmenu vo výške 20.000 EUR na urýchlenie rozširovania svojho riešenia.  Okrem toho bude udelená peňažná cena 5.000 EUR najlepšie hodnotenému startupu pochádzajúcemu z krajiny RIS a najlepšie hodnotenému startupu vedenému ženou. Viac informácií aj podmienky výzvy popisuje web stránka EIT Manufacturingu.

Zdroj: EIT Manufacturing