Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Užitočné prezentácie z workshopu k implementácii nového programu Horizon Europe (2021-2027)



Dňa 29. októbra 2019 sa v priestoroch Technologického centra AV ČR uskutočnil odborný workshop zameraný na stratégiu realizácie budúceho rámcového programu Horizont Európa (HEU). Stretnutie bolo organizované v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Európskou komisiou; z jej radov prišli rečníci predstaviť výsledky nedávno ukončenej verejnej konzultácie na tému implementačných aspektov programu Horizont Európa a spoločne s najväčšími českými a slovenskými príjemcami grantov programu Horizont 2020 prediskutovali navrhované zmeny. Za generálne riaditeľstvo pre výskum a inovácie (DG RTD) Európskej komisie boli prítomní Peter HARTWICH (Head of Unit, Common Service for Business Processes (RTD B.3)) a Dinos ALEVIZOPOULOS (Common Audit Service).

Pri príchode boli účastníci vyzvaní, aby označili témy, ktoré ich najviac zaujímajú. Na špici sa tradične drží problematika osobných nákladov v projektoch rámcových programov, avšak i ostatné oblasti ako projektové žiadosti a ich evaluácia alebo možnosti zjednodušenia financovania záujemcov značne zaujali. Po celý deň prebiehala živá diskusia.

Dopoludňajšiu sekciu zahájil P. Hartwich prezentáciou o najzásadnejších novinkách, ktoré by mal nový rámcový program priniesť, tj. najmä o navrhovaných misiách, európskych partnerstvách, synergiách s ďalšími európskymi programami, a o Európskej inovačnej rade (EIC). P. Hartwich tiež apeloval na účastníkov, aby v rámci svojich možností lobovali za schválenie čo najväčšieho rozpočtu pre HEU, ktorý EK pôvodne navrhovala na veľkorysých 100 miliárd EUR. Informoval, že verejnej konzultácie, ktorá prebehla na prelome leta a jesene cez internet, sa zúčastnilo 19 respondentov z Českej republiky a 15 zo Slovenska s tým, že odpovede kopírovali trendy, ktoré
z celkových 1.550 odpovedí vyvstávajú. Viac informácií nájdete v celej prezentácii.

V ďalšej časti sa P. Hartwich venoval téme projektových žiadostí a ich hodnoteniu, čo účastníci veľmi ocenili (prezentácia). Najmä návrh tzv. „Blind evaluation“ vzbudil debatu, či ich zavedenie napomôže urovnanie konkurenčného prostredia medzi jednotlivými projektovými návrhmi.

V popoludňajšej časti pokračoval D. Alevizopoulos prezentáciou o auditoch, ktoré sa budú týkať budúceho rámcového programu. Predstavil navrhovanú novinku systémových a procesných auditov a vyzval účastníkov, aby vo svojich domovských inštitúciách odporučili ich účasť v pilotnej vlne týchto auditov. Komisia avizuje, že pre dosiahnutie pilotu je potrebné, aby sa ho zúčastnila minimálne jedna inštitúcia z každého členského štátu.

D. Alevizopoulos potom prezentoval chystané zmeny týkajúce sa osobných nákladov, tj. prechod od hodinových sadzieb k sadzbám denným a ukončenie možnosti vyplácanie dodatočnej odmeny (prezentácia). Nadviazal s prezentáciou k zjednodušeným formám financovania, najmä tzv. pilotov financovania formou pevnej čiastky (lump sum).

P. Hartwich uzavrel celodenné podujatie prezentáciou na tému komunikácie a reportovania voči Európskej komisii. Upozorňoval, že na diseminačné a komunikačné aktivity bude Európska komisia do budúcna klásť zvýšený dôraz a že v pripravovanom programe Horizont Európa budú mať príjemcovi povinnosť reportovať určité aspekty projektu aj po jeho ukončení. Všetky pripravované novinky, vrátane aktualít, ktoré sa týkajú nových funkcionalít vo FTO portálu, nájdete v prezentácii.

Zdroj: prevzaté z webovej stránky TC AV ČR