Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Výzvy na výskum AI a kvantových technológií 

Európska komisia zverejnila výzvy na predkladanie návrhov v rámci pracovného programu Horizont Európa 2023 – 2024, „Klaster 4: Digitálne, priemyselné a vesmírne technológie“ na výskum a inovácie v oblasti umelej inteligencie (AI) a kvantových technológií.

Výzvy pre oblasť AI majú hodnotu viac ako 65 miliónov eur. Z tejto sumy bude 50 miliónov eur určených na projekty zamerané na vývoj nových spôsobov kombinovania údajov a rozšírenie možností veľkých modelov AI. Ďalších 15 miliónov eur bude investovaných do vývoja robustných a transparentných systémov AI.

Okrem toho sa 40 miliónov eur investuje do podpory výskumu špičkových kvantových technológií – z toho 25 miliónov eur sa investuje do vytvorenia celoeurópskej siete kvantových gravimetrov (gravitačných senzorov).

Ďalších 7,5 milióna eur bude venovaných na projekty, ktoré podporia európske hodnoty a postavia ľudí do centra digitálnej transformácie, ako aj zvýšia vplyv EÚ na celosvetovú štandardizáciuinformačných a komunikačných technológií.

 

Viac informácií

Commission invests €112 million in AI and quantum research and innovation

Horizon Europe Work Programme 2023-2025 7. Digital, Industry and Space

Výzva: HORIZON-CL4-2024-DIGITAL-EMERGING-02

Výzva: HORIZON-CL4-2024-HUMAN-03

 

Zverejnené 06.05.2024, slord