Dňa 13. februára 2020 sa uskutočnilo ďalšie stretnutie Pracovnej skupiny IGLO Implementation. Rečníkom podujatia bol Linden Farrer (oddelenie Science and Society, G.4, DG RTD), ktorý účastníkom poskytol prezentáciu na témy: Veda pre spoločnosť a so spoločnosťou (SwafS), Zodpovedný výskum a inovácie (RRI) a občianska veda (Citizen science). Prierezová téma podujatia tak bola občianska angažovanosť v programe Horizont 2020 a nadchádzajúcom Horizon Europe.
Veda pre spoločnosť a so spoločnosťou (SwafS):
- Oblasť SwafS s celkovým rozpočtom 462 mil. EUR je neoddeliteľnou súčasťou programu Horizont 2020 a zameriava sa predovšetkým na budovanie účinnej spolupráce medzi vedou a spoločnosťou.
- SwafS má v programe Horizont 2020 určený kľúčový ukazovateľ výkonnosti (KPI): je ním počet uskutočnených aktivít na podporu inštitucionálnych zmien, ktoré program podporuje s cieľom priniesť viac zodpovedného výskumu a inovácií (RRI), vyžadujúceho, aby výskum zodpovedal skutočným potrebám spoločnosti. Cieľom programu je priniesť 100 inštitucionálnych zmien v organizáciách uskutočňujúcich výskum a inovácie do konca trvania programu H2020.
- V oblasti SwafS nájdeme 8 hlavných typov činností, ako napríklad: kariéra vo vede; rodová rovnosť vo výskume a inováciách, otvorený prístup k údajom a ďalšie. Ku nim patrí aj aktivita na posilňovanie občianskej angažovanosti vo vede.
- Existuje veľké portfólio SwafS projektov, ktoré sú zamerané na 4 hlavné ciele:
- Inštitucionálne, územné a priemyselné zmeny;
- Spoločné vytváranie a navrhovanie postupov;
- Komunikácia vedy;
- Začlenenie RRI a podpora politiky založenej na dôkazoch.
Zodpovedný výskum a inovácie (RRI):
- RRI je prierezovou témou programu Horizont 2020 a jeho cieľom je povzbudiť spoločenských aktérov, aby spolupracovali počas celého výskumno-inovačného procesu, s cieľom lepšie zosúladiť výskum a vývoj a jeho výsledky s hodnotami, potrebami a očakávaniami spoločnosti.
- Pre tému RRI je príslušným KPI počet občanov, občianskych spoločenstiev (CSOs) a ďalších spoločenských subjektov prispievajúcich k spoločnému vytváraniu vedeckých programov a vedeckého obsahu.
- Vytvorenie špecifického sektora pod názvom „Mainstreaming RRI“ na DG RTD malo pozitívny vplyv na rozvoj tém s prvkami RRI v programe. Zámerom je presunúť sa od financovania projektov študujúcich koncepciu RRI ako princípu, smerom k projektom, ktoré už budú RRI zavádzať do praxe.
- Presný počet projektov súvisiacich s RRI nie je známy, avšak DG RTD je spokojné s odhadmi založenými na projektoch označených ako používajúcich prístup RRI, ktorých je približne 2600. Samotné označovanie robia manažéri programov z radov EK po vyhodnotení návrhov a pred podpísaním Zmluvy o grante. Samotní manažéri programov dostávajú pokyny prostredníctvom oddelenia G.4 na DG RTD.
- Percento projektov, ktoré majú označenie RRI sa značne líši v závislosti od oblasti programu (od 0,3% pre ERC do 80% pre SwafS), ich priemerný počet v H2020 postupne rastie a v súčasnosti je na úrovni 11%.
Občianska veda (Citizen science):
- Európska komisia nedisponuje jednoznačnou definíciou občianskej vedy, avšak vo všeobecnosti sa občianska veda definuje ako zapájanie občanov do výskumu a inovácií v širokom zmysle.
- Napriek mnohému úsiliu, občianska veda stále nie je uznaná ako platný producent vedy a znalostí.
- Počet projektov zapojených do občianskej vedy sa líši v závislosti od oblasti programu, s najvyšším počtom zaznamenaným v Swafs, SC6 (Bezpečné spoločnosti), MSCA a IKT.
- Občianska veda sa stáva pre Komisiu a ďalšie generálne riaditeľstvá (napr. DG CONNECT, REGIO, JRC) dôležitým prvkom, a preto ju tiež podporujú vo svojich činnostiach.
Napredovanie v oblasti otvorenej vedy (Open science):
- Zapojenie občanov bude rozhodujúce v procese navrhovania výskumno-inovačných misií programu Horizon Europe.
- RRI bude aj v nasledujúcom programe pokračovať ako prierezová téma a bude spojená s 2 Key Impact Pathways (KIP) programu (Príloha V regulácie):
1. Key Impact Pathway 3: Podpora šírenia vedomostí a otvorenej vedy
2. Key Impact Pathway 6: Posilnenie zavádzania inovácií v spoločnosti - Tieto cieľové hodnoty budú splnené v závislosti od svojho charakteru:
- Krátkodobé – počas trvania projektu + 3 roky
- Strednodobé: 3 až 5 rokov po ukončení projektu
- Dlhodobé: 7 – 10 rokov po ukončení projektu
- Dnešná oblasť H2020 – SwafS bude adresovaná v časti programu Horizon Europe „Reforma a zlepšenie európskeho systému výskumu a inovácií“
Viac informácií: