Dňa 16. októbra 2019 sa uskutočnilo zasadnutie Pracovnej skupiny IGLO Implementation, na ktorej predniesol prezentáciu p. Nuno Aleixo, právny úradník z Centrálnej finančnej služby Generálneho riaditeľstva pre rozpočet (DG BUDG) Európskej komisie pre systém včasného odhalenia a vylúčenia (EDES), ktorá ochraňuje finančné záujmy Európskej únie potencionálnym vylúčením nespoľahlivých hospodárských subjektov, vrátane tých, ktorí sa zúčastňujú aktivít programu Horizont 2020.
Najdôležitejšie informácie z prezentácie boli nasledujúce:
- EDES má dva hlavné komponenty:
- Včasné odhalenie rizika ohrozujúceho finančné záujmy EÚ (odhalené rizikové subjekty sú označované ako potencionálne nebezpečné).
- Vylúčenie, v možnej kombinácií s finančnými penalizáciami a zverejnením názvu hospodárskeho subjektu (vylúčenie musí byť založené na podložených faktoch/nálezoch, napr. cez auditné zistenia Európskeho úradu pre boj proti podvodom, OLAF).
- Dôvody na vylúčenie (napr. finančný podvod, korupcia, iné nelegálne aktivity, neplatenie daní, profesionálne pochybenie, závažné porušenie zmluvy) sú napísane v článku 136(1) odstavca (c) po (h) Finančnej regulácie, ktorých zoznam sa časom rozšíril. V roku 2018 bolo k zoznamu pridané vytvorenie účelovej spoločnosti na vyhýbanie sa daniam (tzv. schránkové firmy) a ďalšie.
- Zbankrotované spoločnosti majú automaticky zabránené čerpať fondy EÚ.
- Rozhodnutia na vylúčenie subjektu sú udeľované špecializovaným panelom EDES, ktorý nemá vyšetrovacie práva a musí sa spoliehať na zistenia orgánu OLAF a ostatných orgánov EÚ.
- Zodpovednosť za každý prípad nesie príslušný zodpovedný úradník (authorising officer), napr. člen útvaru Európskej komisie zaoberajúcej sa príslušnou zmluvou.
- Princíp proporcionality – všetky rozhodnutia panelu musia byť proporcionálne k previneniu:
- Vylúčenie založené na podložených zisteniach môže trvať od 1 do 5 rokov, v závislosti od závažnosti situácie (maximálny čas 5 rokov je zvyčajne použitý pre prípad finančného podvodu alebo sprenevery). Od uplynutia uloženej doby vylúčenia môže byť subjekt v systéme označený ako vylúčený počas doby ešte jedného roka.
- Finančné penalizácie môžu byť aplikované spolu s vylúčením a musia byť limitované na maximálne 10% zo sumy legálnych záväzkov (t.j hodnota grantu).
- V najvážnejších prípadoch môže Európska komisia zverejniť názov spoločnosti vo verejnej EDES databáze, ktorá obsahuje len malé množstvo všetkých vylúčených spoločností (tie, ktorých názov nie je zverejnený).
- Vylúčenie môže byť aplikované pre fyzické osoby (jednotlivci) alebo právnické osoby (spoločnosti). Napríklad, konanie riaditeľa spoločnosti môže viesť k vylúčeniu celej spoločnosti. Daný jednotlivec sa môže stať osobou záujmu a iná spoločnosť s rovnakým riaditeľom môže mať taktiež zamedzený prístup k fondom EÚ.
- Práca tímu EDES smerujúca k vylúčeniu musí byť dôkladná, keďže spoločnosti môžu namietať proti rozhodnutiu a odvolať sa na Súdny dvor Európskej únie kvôli potenciálnej strate príjmu.
- Presný počet prípadov, na ktoré upozornil panel EDES sa neoznamuje širšej verejnosti, doteraz sa však v roku 2019 vyskytlo 15 takýchto prípadov.
- Veľká časť vyšetrovaných prípadov je kvôli závažnému porušeniu zmluvy.
- Okrem Systému včasného odhalenia a vylúčenia Európskej komisie prevádzkujú členské štáty Systém riadenia nezrovnalostí (IMS), ktorý sa používa na fondy spoločného hospodárenia – orgány členských štátov musia hlásiť EDES prípady finančného podvodu.
Viac informácií: