Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Zastúpenie žien v deep tech startupoch má rastúci trend, avšak stále nie je dostatočné



Zdroj: Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT)

 

Nová štúdia „Women Founders in European Deep Tech Start-ups“, ktorá skúmala 7 165 startupov v 37 krajinách odhalila, že podiel žien ktoré zakladajú spoločnosti v oblasti „deep tech technológií“ , sa v rokoch 2010-2022 zdvojnásobil zo 7 % na 14 %. Neustále sa zvyšuje aj počet samostatných ženských startupov, napriek tomu zastúpenie žien v tomto sektore stále nie je dostatočné. Priemer za roky 2010 – 2022 hovorí len o 17,4 % tzv. žien „zakladateliek“ pri porovnaní všetkých deep tech startupov. Z dát ďalej vyplýva, že menej ako štvrtina (24 %) deep tech startupov založených v roku 2022 má v zakladateľskom tíme aspoň jednu ženu.

Štúdia, ktorú vypracoval Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) spoločne s Európskym investičným fondom (EIF) a poradenskými službami Európskej investičnej banky (EIB), zároveň zistila, že najviac deep tech start-upov založených ženami v rokoch 2010 až 2022 pochádza z Francúzska  – 2 616 (21,0 %). Nasledujú krajiny ako Nemecko, Španielsko, Holandsko, Taliansko, Švédsko, Fínsko a Belgicko. Vo väčšine krajín sa podiel žien zakladateliek deep tech startupov spomedzi všetkých zakladateľov sústreďuje medzi 10 % až 20 %, pričom priemer je 17 %. V štúdii sa tiež uvádza, že deep tech startupy s aspoň jednou zakladateľkou sú výrazne väčšie z hľadiska počtu zamestnaných osôb, pričom väčšie zakladateľské tímy sa spájajú aj s vyšším rastom počtu zamestnancov.

Veľkým problémom naďalej zostáva aj financovanie. Z výsledkov štúdie totiž vyplýva, že ženy sú na zakladateľských pozíciách menej finančne ohodnotené ako ich mužskí kolegovia. Deep tech startupy, ktorých zakladateľkou je aspoň jedna žena, dostávajú v priemere menej finančných prostriedkov. V počiatočnej fáze získavajú startupy vedené ženami len 15 % finančných prostriedkov, zatiaľ čo startupy vedené mužmi získavajú zvyšných 85 %. V prípade počiatočnej a neskoršej fázy rizikového kapitálu je situácia ešte horšia – iba 11 % celkových investícií získavajú spoločnosti vedené ženami a až 89 % tie, ktoré zakladali muži. 

V správe sa tiež uvádza, že ženy môžu mať sťažený prístup k súkromným investíciám, preto je pravdepodobnejšie, že prvé kolo financujú z verejných zdrojov. Nižšie ohodnotenie ženských deep tech startupov sa navyše týka celého ich rastového cyklu, pričom je menej pravdepodobné, že dosiahnu ocenenie 20 miliónov EUR.

Podľa riaditeľa EIT Martina Kerna preto najnovšia štúdia EIT slúži ako výzva na prekonanie rodových rozdielov v investíciách do hlbokých technológií: „Percentuálny podiel celkového financovania deep tech startupov, ktoré založili ženy, je len 11,4 %. Ide o premárnenú inovačnú príležitosť, ktorú si Európa jednoducho nemôže dovoliť. 

Jediným pozitívnym trendom v oblasti financovania je, že technologické startupy so ženami v zakladajúcich tímoch získavajú prvé finančné prostriedky rýchlejšie ako začínajúce podniky so zakladajúcimi tímami zloženými výlučne z mužov. V tejto súvislosti EIT a jeho znalostné a inovačné spoločenstvá spustili program Supernovas, ktorý okrem toho, že uľahčuje zapojenie nových žien do odvetvia investovania v počiatočnej fáze a štartuje rast podnikateľských anjelov a investorov rizikového kapitálu, tiež podporuje ženy, ktoré v tomto sektore už pôsobia. Naše programy vrátane programu SUPERNOVAS sú zamerané na posilnenie startupov vedených ženami. Poskytujú im prístup k financovaniu, na trhy a ku klientom, mentoring, tematické odborné znalosti v rámci komunity partnerov v celej Európe, poznamenal Kern.

Hlavné zistenia štúdie boli predstavené na novembrovej konferencii EIT INNOVEIT (Ženy priekopníčky: podpora inovácií a investícií v Európe) v Helsinkách, ktorá bola už tradične zameraná na úlohu a vplyv EIT pri podpore inovácií a investícií vedených ženami v celej Európe. Prezentácia celej štúdie sa uskutoční počas tretieho ročníka podujatia Empowering Equity, ktoré organizuje EIF a EIB Advisory už 5. decembra.

 

Zverejnené 29.11.2024, slord